Tematyką utworu jest rozpad dawnych gniazd szlacheckich i degeneracja ziemiaństwa. Treścią dramatu są dzieje wdowy Raniewskiej, jej brata Gajewa i ich najbliższego otoczenia. Raniewska po śmierci syna wyjechała za granicę z kochankiem, który ją porzucił i okradł. Obecnie wraz z córką Anią wraca do rodzinnego majątku, w którym rezyduje Gajew - jej brat. Majątek jest zadłużony, a jedyny sposób na wyjście z długów to rozparcelowanie starego wiśniowego sadu.
OŚWIADCZYNY
Humoreska sceniczna pt. "Oświadczyny" jest doskonałą satyrą na życie prowincji rosyjskiej z końca XIX w. Życie zamknięte w maleńkim kółeczku spraw osobistych i drobnych kłopotów domowych, jest opisane z komizmem zniewalającym, któremu niepodobna się oprzeć. [edytuj opis]
Utwór momentami dla mnie nudny, ale większość bardzo ciekawa. Przedstawia rozpad szlachty, ale przede wszystkich dzieje wdowy Raniewskiej i osób w jej otoczeniu. Przedstawione postacie nie mają zbyt wielkiego wpływu na swój los, nie potrafili podjąć konkretnej decyzji, na co właśnie Czechow zwraca szczególną uwagę. Początkom towarzyszy normalna atmosfera, a im dalej można wyczuć narastający niepokój. Koniec końców zostajemy z uczuciem niepewności, niepokoju. Bez rozwiązania na przedstawione problemy. Polecam, to naprawdę ciekawy utwór.
"Oświadczyny" - 7/10
To bardzo krótki komediowy utwór, który czyta się bardzo szybko. Lekki, przyjemny i bardzo zabawny. Naprawdę śmiałam się głośno. Dobrze, że byłam sama Polecam, lekkie, z humorem, po mistrzowsku napisane.