Nowa książka autora bestsellera "Apokryf Agłai", dziennikarza radiowej Trójki i TVP Kultura oraz felietonisty miesięcznika Więź.
O jakim zjawisku mówimy, używając słowa „religia”?
Dlaczego niektórzy ludzie Boga nie potrzebują? Czym jest dzisiejszy zamęt, czyli równoczesne „ożywienie” i „agonia” religijności? Na czym polega wiara bez Kościoła: marzenie o spokojnym wyznawaniu wiary bez irytującego współwyznawcy, drażniącego kaznodziei, kontrowersyjnego biskupa? Co może się kryć za fascynacją Judaszem? Czym różni się sprawiedliwość od miłosierdzia przedstawionego w Biblii?
W Co Bóg zrobił szympansom? Jerzy Sosnowski, ceniony powieściopisarz i dziennikarz radiowej Trójki frapująco zadaje pytania fundamentalne zapraszając w podróż po odmętach wiary, niewiary i kultury.
A jeśli ktoś miałby wątpliwości, czy ta książka jest dla niego, ma szanse je rozproszyć pierwszy tekst, w którym autor stawia naprzeciw siebie wierzącego i niewierzącego, analizując to, co mogą o sobie nawzajem pomyśleć nim padnie między nimi pierwsze słowo. Obaj stają na terenie zaminowanym, gdzie nie tylko rozmowa, lecz gest staje się odniesieniem do kwestii, która dzieli: Bóg jest czy też nie.
Sosnowski roztaczając cały wachlarz rodzajów wiary i powodów niewiary, nie zapominając, że wnętrze człowieka pozostaje nierozstrzygalną tajemnicą, prowadzi czytelnika przez labirynt kwestii istotnych dla nas wszystkich. W tę fascynującą, opisaną komunikatywnym językiem podróż, Jerzy Sosnowski wplata myśli Tischnera i Kingi Dunin, płyty Pink Floydów i wiersz Barańczaka, pop-proroctwa współczesnych celebrytów i Traktat teologiczny Miłosza. Osobiste wątki z wypraw do Izraela sąsiadują tu ze sławnymi Dezyderatami, wyśpiewanymi przez Piwnicę pod Baranami przed Janem Pawłem II. Niezwykła opowieść o poetce Marii Komornickiej, która zakwestionowała własną płeć podpisując się Piotr Odmieniec Włast towarzyszy historii biblijnej Maryi – Miriam. Serial Z archiwum X łączy się z sadystyczną Pasją Mela Gibsona i opisem słynnego obrazu Rafaela Przemienienie Pańskie. Znajdziemy też Derridę i radiową rozmowę o książce de Waala na temat szympansów bonobo i ... Szekspira.
Sosnowski nie ośmiesza i nie obraża ani wierzących ani niewierzących, ani tych, którzy co niedziela słuchają kazania w kościele ani tych, którzy usytuowali się poza nim. Jednym i drugim uświadamia za to, jak wiele nas łączy i pozostaje do wspólnego przemyślenia. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.