Kup książkę [edytuj książkę]

Transplantacja duszy

„Transplantacja duszy” Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej jest złożoną i bardzo polską powieścią. Co prawda jej akcja toczy się w Europie przyszłości, głównie w Niemczech, jednak jej bohaterką jest polska dziennikarka, Celina, która podjęła decyzję o emigracji z kraju, po tym, jak wyszła na wolność z ośrodka dla internowanych. Znalazła się w nim za działalność w ruchu Wolnej Jaźni, będącym opozycją do sprawującej władzę Unii Globalnej Świadomości. Agenci Unii są jednak rozsiani po całym świecie, więc Celina nie może się czuć bezpiecznie nawet na emigracji w kraju, w którym ta partia została zdelegalizowana.

Stefania Jagielnicka-Kamieniecka wraca w najnowszej książce do własnych przeżyć i doświadczeń politycznych. Internowana podczas stanu wojennego w Polsce, po wyjściu na wolność wyemigrowała do USA, stamtąd do Niemiec, obecnie mieszka w Wiedniu. Motywy aktywności opozycyjnej, tułaczki emigracyjnej oraz próbę oceny przemian w Polsce po 1989 roku odnajdziemy w „ Transplantacji duszy”. Nic nie jest tu powiedziane wprost, autorka posługuje się aluzją i w taki sposób przemyca także swoją ocenę powołania pierwszego wolnego rządu i Sejmu kontraktowego.

"„Powołali ją do życia zdegenerowani agenci przeróżnych służb specjalnych, którzy postanowili działać z otwartą przyłbicą. Sprzymierzyli się z nimi naziści oraz inni różnego pokroju faszyści, usiłując wykorzystywać manipulację do opanowywania świata. Funkcjonariusze tej partii, tak zwani informatorzy i animatorzy, nazywali siebie z dumą duszą społeczeństwa, lecz potocznie mówiono o nich „inwigilatorzy” i „manipulatorzy”, gdyż rządzili głównie drogą perfidnej inwigilacji i tak zwanych „środków uwalniania i poszerzania świadomości”, czyli narkotyków. Popularność partii spadła, gdy ów „wspaniały” styl życia spowodował epidemię chorób psychicznych, często kończących się samobójstwem. Psychiatrzy twierdzili, że przyczynę stanowią też praktyki ezoteryczne i parapsychologiczne oraz zaśmiecanie wyobraźni plugawą sztuką, literaturą i piekielną muzyką, obrazami gwałtu, zboczonego seksu, a przede wszystkim wszelkie „środki uwalniania i poszerzania świadomości”."


/Psychoskok/

[edytuj opis]
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Zamieniła się w jeden wielki przybytek bólu, cierpienia i rozpaczy. Utraciła zdolność czynienia czegokolwiek poza chodzeniem tam i z powrotem. Co z tego, że pozbyła się psychozy, że nie prześladowały jej głosy, skoro przy nadludzkim wysiłku mogła wysiedzieć lub uleżeć nie dłużej niż pięć, dziesięć minut, nie tylko w dzień, ale i w nocy?"
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0


"Twoim powołaniem jest poezja i... miłość."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0


"Teraz zrozumiała sens tych słów. „Przecież wszelkie formy naszej egzystencji tak czy inaczej przeminą” – myślała, wzruszając ramionami. „Nie mają zbyt wielkiego znaczenia. Zarówno chwile szczęścia, jak i rozpaczy są niczym wobec tego, co będzie trwało wiecznie. A zatem i ci, którzy płaczą, i ci, którzy się cieszą, winni zdawać sobie sprawę, że żaden z tych stanów nie jest ostateczny. Jakkolwiek ważne jest ziemskie szczęście, zwłaszcza wszelkie formy, w jakich wyraża się miłość, to jednak wszystko to przeminie, a pozostanie jedynie ona sama”."
Dodał: agnieszka3201 Dodano: 31 X 2014 (ponad 10 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7900-256-6
Ocena: 6
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
31 X 2014 (ponad 10 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Tej książki jeszcze nie otagowano, zrób to!

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają