Roger Scruton jest pisarzem, filozofem i komentatorem. Uczestniczy w bieżących debatach politycznych i kulturalnych z pozycji myśliciela konserwatywnego i jest znany jako zaciekły polemista. Regularnie publikuje felietony prasowe. Jest członkiem Royal Society of Literature i British Academy. Obecnie wykłada gościnnie na Wydziale Filozofii, Antropologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu w St Andrews i prowadzi seminarium magisterskie z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także członkiem Ośrodka Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie i współpracownikiem czasopisma „The New Atlantis”. Opublikował ponad 30 książek tłumaczonych na wiele języków, z których w Polsce ukazały się m.in. Kultura jest ważna (2010), Pożytki z pesymizmu oraz niebezpieczeństwa fałszywej nadziei (2012).
Książka Co znaczy konserwatyzm uznawana jest za ważną pozycję w dziejach myśli politycznej oraz najoryginalniejsze i najbardziej prowokacyjne współczesne przedstawienie stanowiska konserwatywnego. Roger Scruton polemizuje w niej nie tylko z przeciwnikami tego stanowiska, ale także z tymi, którzy się za konserwatystów uważają. Dowodzi, że konserwatyzm ma niewiele wspólnego z liberalizmem i łączą go tylko odległe parantele z gospodarką rynkową, monetaryzmem, wolną przedsiębiorczością i kapitalizmem. Jego podstawowe pojęcia to lojalność, patriotyzm, wspólnota i tradycja. Nie oznacza ani wrogości wobec państwa, ani chęci ograniczenia zakresu jego obowiązków wobec obywatela. W konserwatywnym ujęciu społeczeństwa, prawa i obywatelstwa jednostka nie jest przesłanką, lecz punktem dojścia polityki. Jednocześnie konserwatyzm stanowczo sprzeciwia się etosowi sprawiedliwości społecznej, równości pozycji, szans, dochodów i osiągnięć oraz próbom poddania najważniejszych instytucji społecznych — takich jak szkoły i uniwersytety — kontroli rządowej. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: