Alois Nebel to urodzony w połowie XX w. czeski (właściwie czechosłowacki) kolejarz, zamiłowany kolekcjoner i czytelnik rozkładów jazdy, których opasłe tomy zalegają w dość nietypowym miejscu w jego domu. Ich lektura przynosi mu duchowa równowagę i ukojenie. Nebel pochodzi z kolejarskiej rodziny, na kolei pracował jego dziad i ojciec. To postać wielce specyficzna, oryginał, które wiele lat życia poświęcił pracy na niewielkiej stacji Biały Potok, na czesko – niemiecko – polskim pograniczu. Posiada zdolność oglądania i oceniania świata z perspektywy „kolejowej filozofii”, nieraz też odgrzebuje w pamięci pociągi z przeszłości, które jawią się tak realne niczym czeskie piwo. Połączenie wątków realistycznych i fantastycznych stanowi istotę opowieści o Aloisie Neblu.
Klimat komiksu i jego tematyka bliskie są czeskiej tradycji literacko-filmowej, słynnych „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, oscarowego (1967) filmu Jirzego Menzla na podstawie prozy Bohumila Hrabala. Z drugiej strony graficzny styl dzieła utrzymuje się w stylistyce bliskiej „Sin City” Franka Millera.
Trzytomowa opowieść graficzna Alois Nebel („Biały Potok”, Dworzec Główny” i „Złote Góry”) została opublikowana przez praski Labyrint w latach 2003 – 2005 (w 2006 ukazało się wydanie zbiorcze). W Czechach publikacja ta odniosła olbrzymi sukces, a trzeba zaznaczyć, że tamtejszy rynek komiksów jest niewielki. Ale cykl graficznych opowieści o tym niebywale oryginalnym kolejarzu też jest niebywale oryginalny i stanowi dzieło na najwyższym poziomie literackim i graficznym. Autorem scenariusza jest Jaroslav Rudiš, znakomity pisarz, autor wydanej niedawno w Polsce powieści „Niebo pod Berlinem”, a millerowske w stylu rysunki wykonał Jaromír 99, grafik, twórca min. oprawy graficznej filmu „Samotni”, muzyk i autor tekstów piosenek. Rudiš podkreśla, iż linie kolejowe to symbol i tradycja wspólna dla całej kultury europejskiej. Początkowo to kolej połączyła kraje i narody, stając się zaczątkiem budowania wspólnej Europy. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: