Zapomniany wiek dwudziesty. Retrospekcje to zbiór esejów zmarłego w 2010 roku wybitnego historyka Tony'ego Judta - jest wyprawą w głąb dwudziestowiecznego jądra ciemności i zarazem swoistą autobiografią intelektualną. Przewodnikami autora po stuleciu wojen i totalitaryzmów są najwięksi - Hannah Arendt, Albert Camus, Leszek Kołakowski. Judt podejmuje ogromną pracę pamięci, poddając powtórnej ocenie dorobek kluczowych autorów minionego wieku oraz swoje własne polityczne i intelektualne zaangażowania na rzecz marksizmu czy państwa izraelskiego.
Czyni to w przekonaniu, że przyszłość świata jest - w ogarniętym obsesją upamiętniania XXI stuleciu - zagrożona przez preparowanie muzealnej wersji przeszłości, tyleż użytecznej, co martwej. Taka wersja dwudziestowiecznej historii nie pozwala odważnie i realistycznie zmierzyć się z palącymi problemami współczesności, z których najważniejszym jest - zdaniem Autora - kwestia nierówności społecznych. Historia pisana przez Judta, erudycyjna opowieść pełna intelektualnej pasji i wrażliwości politycznej, to antidotum zarówno na amnezję, jak i mechaniczne upamiętnianie. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: