Taka okazja nieczęsto się trafia: oto jeden z kilku największych duchowych przywódców ludzkości zgadza się na rozmowę i osobiście przybywa na spotkanie. Co nam powie?
Urodzony w Indiach jako potomek książęcego rodu, przystojny, bogaty, utalentowany, świetnie się zapowiadał... I nagle porzucił luksus, powodzenie, nawet miłość i szczęście rodzinne, by pójść za głosem swojego powołania.
Zanim jego umysł stał się spokojny i jasny, Budda wiele lat poszukiwał wyzwolenia od cierpień nieodłącznie związanych z życiem. Wysiłkiem woli przezwyciężył zwątpienie, pozbył się pragnień, niezadowolenia, lęku. A potem, do śmierci, nauczał o drodze, którą sam przeszedł.
Promieniował dobrocią, wszystkim okazywał życzliwość i współczucie. Świetnie znał ludzkie słabości, na przykład tę, że łatwiej jest znajdować przyjemność w czyimś nieszczęściu, niż cieszyć się cudzym powodzeniem. Ale nigdy nie osądzał innych ani nie lekceważył ich przekonań. Swoim przykładem pokazywał, że uprzejmość, troskliwość i szacunek dają wielką siłę.
Kluczowym pojęciem jego nauk jest prawość. Prawy człowiek zwraca uwagę na swoje czyny, mowę i sposób zarobkowania. Właściwa mowa wyklucza plotki, zniewagi i złośliwości, a także kłamstwo. Wyrzeczenie się kłamstwa jest najważniejsze, bo jakże bez prawdomówności ludzie mogą sobie nawzajem zaufać? Napominał uczniów, by nie przywiązywali się do niego, lecz do prawd, które głosił.
Od śmierci Buddy minęło bez mała dwa i pół tysiąca lat. Jego nauki przyciągają na całym świecie ludzi gotowych zmierzyć się z własnymi słabościami. A my, dzięki potędze wyobraźni, możemy usiąść przy nim, poznać go bliżej, a nawet z nim podyskutować. Poczuć, jak to jest znaleźć się w kręgu oddziaływania jego osobowości. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: