Kup książkę [edytuj książkę]

Anatomia zła. Rzecz o mentalności śmierci.

Skąd zło? To pytanie towarzyszy ludzkości od zawsze. Człowiek doświadczający zła, powodującego ból, próbuje je sobie jakoś wytłumaczyć. Ludzkość wypracowała wiele prób odpowiedzi na to pytanie, głównie religijnych. Często takie religijne odpowiedzi opierają się na wierze i tradycji i nie wnikają w głąb problemu. Również niepełną odpowiedzią będzie stwierdzenie, że zło wynika z genów i natury. Przyjęcie koncepcji, że tkwiące w nas negatwyne tendencje zdeterminowane są genetycznie, często odbiera nadzieje na ich przezwyciężenie i wywołuje wrażenie, że są one czymś, nad czym nie możemy zapanować. Autor książki, nie negując tych wcześniejszych odpowiedzi – religijnych czy genetycznych – zwraca uwagę na trzeci, bardzo ważny, a często pomijany element – pociąg ku śmierci, czyli mechanizmy autodestrukcji, zwane tu mentalnością śmierci. To fascynujące zagadnienie – obok mechanizmów rozwoju, istnieją w nas także mechanizmy autodestrukcji, prowadzące do samoniszczenia. Jak sobie radzić z tymi mechanizmami, czy można nad nim zapanować, ograniczyć ich negatywne konsekwencje lub nawet uwolnić się od nich całkowicie? Autor analizuje też wpływ tego mechanizmu destrukcyjnego tkwiącego w jednostkach, na całe społeczeństwa, i jego obecność w kulturze (kulturach), religii, tradycji, sztuce, seksie, rozrywce i wszelkich innych obszarach ludzkiej aktywności, w których mentalność śmierci jest obecna.
Refleksja nad złem i autrdestrukcyjnością staje się też pretekstem do udzielenia odpowiedzi na pytanie czym jest rozwój duchowy, rozwój wewnętrzny. To nowe spojrzenie na rozwój uświadamia nam, że tym bardziej jesteśmy zaawansowani w rozwoju, im bardziej jesteśmy uwolnieni od tkwiących w nas tendencji autodestrukcyjnych. Rozwój to ciągła praca polegająca na uwalnianiu się od pociągu do śmierci i na zwiększaniu żywotności. Narzędzia prowadzące do tego celu możemy czerpać tak z religii, jak i z najnowszych metod psychoterapii, psychologii i pracy z umysłem.
Książka dostępna jako:
ebook - http://www.ebooki123.pl/anatomia-zla-rzecz-o-mentalnosci-smi...
druk - http://selkar.pl/aff/skok/anatomia-zla-rzecz-o-mentalnosci-s...
Dawid Hybsz z wykształcenia jest etnologiem i antropologiem kultury. Od dłuższego czasu zajmuje się medytacją, pracą nad sobą i rebirthingiem. Interesuje się psychoterapią i psychologią (ze szczególnym uwzględnieniem psychoterapii Gestalt i Psychologii Zorientowanej na Proces) oraz religiami Wschodu.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Psychoskok
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-7900-015-9
Ocena: 5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: agnieszka3201
22 IV 2013 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają