Kup książkę [edytuj książkę]

Tuba i znaczenie nocy

Szahrnusz Parsipur (ur. 1946) to jedna z najwybitniejszych pisarek irańskich, której twórczość cieszy się od lat uznaniem na świecie. Tłumaczona na wiele języków, dużo podróżuje wygłaszając wykłady na najbardziej prestiżowych uczelniach świata. Mówi się o niej jako o kandydatce do Nobla. Za odwagę poruszania w swych książkach trudnych tematów obyczajowych i sympatie lewicowe pisarka była wielokrotnie aresztowana i więziona, w końcu zmuszona do emigracji. Swoje wspomnienia więzienne wydała w formie książkowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie od kilku lat mieszka na stałe. Jednocześnie paradoksalnie nadal jest wydawana w Iranie, mimo częściowego objęcia zapisem cenzuralnym, twórczość Parsipur nadal cieszy się tam ogromną popularnością jako proza burząca tabu i inicjująca dyskusję o bolesnych i trudnych politycznie problemach. W Polsce głośna była austriacko-francusko-niemiecka ekranizacja powieści Szahrusz Parsipur Kobiety bez mężczyzn w reżyserii Szirin Neszat z 2009 roku nagrodzona Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Wenecji.
Jednak za największe dokonanie pisarki uważa się powieść Tuba i znaczenie nocy z 1989 roku. „Tuba” to drzewo rosnące w raju, które łączy różne światy i wydaje wszystkie rodzaje owoców. To także imię głównej bohaterki, w której przedziwnym życiorysie splatają się równoległe światy i pokolenia XX-wiecznego Iranu. W tej epickiej opowieści przed oczami czytelnika przewija się galeria typów ludzkich, zdarzeń i postaci historycznych. Splatając się z przeżyciami mistycznymi i fantastycznymi zdarzeniami tworzą one mozaikę świadomości Tuby oscylującej między dziewczęcą naiwnością a mistycznym objawieniem. Poetyka realizmu magicznego pozwala Parsipur przedstawiać w ramach jednej opowieści wiele paradoksów i rozterek współczesnego Iranu odnosząc je do postaw i postaci archetypicznych. Dlatego jej powieść będąc niezbędną lekturą dla każdego zainteresowanego dzisiejszym Iranem, stanowi zarazem nie mniej ciekawą propozycję dla czytelników poszukujących uniwersalnych walorów literackich.
Patronat medialny: TVP KULTURA, TOK FM

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Oficyna Literacka
Rok wydania: 2012
ISBN: 9883712420691
Ocena: 5.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: aleandra
18 II 2013 (ponad 12 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają