W książce„Bilgamesz władca Unug” Autor oparł się na wersji asyryjskiej (najlepiej zachowanej), uwzględnił zachowane fragmenty innych przekazów, a w tym dla niego najważniejszych, sumeryjskich.
Założenia merytoryczne zawarte w książce to:
1) Przybliżenie warunków życia w społeczeństwie zurbanizowanym epoki późnego neolitu i wczesnego brązu (zwyczaje, obyczaje, religia, życie codzienne).
2) Kształtowanie się podstaw moralno-społecznych w tymże okresie wobec braku jakiegokolwiek sformalizowanego systemu etyczno-moralnego.
3) Problematyka życia pośmiertnego i związanych z tym postaw moralnych, w konfrontacji z system religijnym, który nie ma jeszcze wypracowanej i w pełni rozwiniętej koncepcji eschatologiczej, a przede wszystkim soteriologicznej.
4) Osobistą tragedię bohatera wobec konieczności śmierci jako wyraz ponadczasowego dramatu ludzkości.
5) Odmitologizowanie eposu poprzez nałożenie fabuły opartej na realiach historyczno-etnograficznych, wykorzystując oczywiście fikcję literacką, opartą jednakże na teoriach, hipotezach, źródłach archeologicznych i historycznych. np.: Lista Królów, tabliczka z Tummal, pierścień A’annepaddy... itd. http://www.ebooki123.pl/bilgamesz-wladca-unug_p67 [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
"- Inanna jest wiecznym źródłem kobiecości, pożądania i miłości. Nikt się jej nie oprze. Dla niej mężczyźni porzucają swoje kobiety i rodziny, dla niej mogą pozabijać się nawzajem. Może ona wywołać wielką niepohamowaną miłość i pożądanie, ale może też wywołać okrutne wojny między miastami, królestwami. To potężna i pożądliwa bogini."
Dodał: lugal1956
Dodano: 15 I 2015 (ponad 10 lat temu)
00
"Czasami czuję się tylko narzędziem w ich niewidzialnych rękach. Miotam się między wyborem złych a dobrych uczynków. Wiem, że zło, które uczyniłem w rezultacie wyjdzie na dobre dla wszystkich a dobre uczynki obracają innych przeciwko mnie."
Dodał: lugal1956
Dodano: 15 I 2015 (ponad 10 lat temu)
00
"- Powiedz mi Szamhat, czy przyjaciel może… stać się z czasem… wrogiem?
- Nie znam się na tym władco, ale… chyba tak samo jak wróg może stać się z czasem najlepszym przyjacielem.
- Słusznie…prawisz.
- U nas mówią, że przyjaźń może istnieć tylko między równymi.
- Dlaczego?
- Może dlatego, że może być wtedy bezinteresowna."
Dodał: lugal1956
Dodano: 15 I 2015 (ponad 10 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: