Jak to możliwe, że we współczesnym, cywilizowanym świecie tysiące dzieci żyje na bruku. Można je spotkać wszędzie: zarówno w krajach Trzeciego Świata, jak i w Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Berlinie i wielu innych światowych metropoliach. Problem ten pojawia się już także w Polsce. Co skłania je do opuszczenia najbliższych i ucieczki w nieznany i brutalny świat ulicy? Jakie są przyczyny tego, że egzystują z dnia na dzień, cierpiąc głód, samotność i poniewierkę, bez nadziei na lepsze życie i przyszłość? Dlaczego nierzadko są narażone na kontakt z narkotykami, prostytucją, popadają w konflikt z prawem?
Autorka, Jana Frey, podjęła próbę odpowiedzi na te pytania, ukazując prawdziwe przeżycia jednego z takich dzieci. Nie szczędząc drastycznych szczegółów, zasygnalizowała problem, który narasta i staje się coraz bardziej niepokojący.
Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego rodzinnego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą. Przekonała się, że podobnie jak jej dom rodzinny, tak i ulica nigdy nie będzie jej schronieniem. Dziewczyna stopniowo wpada w zaklęty krąg, z którego nie potrafi wydostać się o własnych siłach...
"W ślepym zaułku wolności. Dzieci ulicy" to książka adresowana zarówno do młodzieży, jak i rodziców, a także wszystkich, którzy mogą zapobiec wielu opisywanym tutaj sytuacjom i pomóc niefortunnym uciekinierom wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebują, zanim znajdą się na ulicy, narażeni na przemoc, pozbawieni złudzeń i u kresu wytrzymałości. [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: