Rok 1946. W Polsce toczy się wojna domowa. UB i wojska sowieckie brutalnie pacyfikują podziemie. Z Rosji sowieckiej wracają niedobitki ludności żydowskiej ocalałej z holokaustu. W kraju poddanym terrorowi bezpieki szaleje bieda i powojenna psychoza lęku. W tym samym czasie w miastach i wsiach ktoś morduje dziewczynki, wytaczając z nich krew. Krążą przerażające plotki, że to Żydzi zabijają chrześcijańskie dzieci. Chcąc uniknąć wybuchu zamieszek grupa oficerów UB proponuje wolność byłemu żołnierzowi AK w zamian za wykonanie zadziwiającego zadania. W kogo wcielił się tytułowy dybuk? W kim drzemie dusza zmarłego niemogąca zaznać spokoju z powodu popełnionych grzechów?
Pierwsza w Polsce powieść poruszająca problem powojennego antysemityzmu w kostiumie mieszanki historii grozy, sensacji i romansu. Urokliwy główny bohater, miłość niemal niemożliwa na tle barwnego opisu czasów niedawnych, a przy tym niemal zapomnianych. Dybuk to zabawa konwencją i literackimi kliszami wpleciona w najbardziej ponure karty polskiej historii. [edytuj opis]
"Chrześcijaństwo skalało ludzkie dusze. Jesteśmy wszyscy niewolnikami chrztu. Obłąkana wiara w fałszywą moralność, przeczącą naturalnym instynktom zabija radość życia, wolę mocy. Życie samo.
Wmontowuje nam w mózgi dwie szpile, którymi można potem nami powodować: wstyd i lęk."
Dodał: bombadil
Dodano: 31 VIII 2012 (ponad 12 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: