Projekt Rozszerzenie – powiększenie Unii Europejskiej o dziesięciu nowych członków w 2004 roku – był wielkim wyzwaniem w historii Europy. Jego sukces nie był jednak na żadnym z etapów przesądzony. Jak się narodził ten Projekt? Czy gwarantował przyjęcie Polski i kto o jej członkostwo naprawdę zabiegał? Co było największą przeszkodą i kto dokonał największego wysiłku? Czy Rosja mogła powstrzymać zjednoczenie Europy i jaką rolę odegrały Niemcy? Jaką Francja?
Günter Verheugen, niemiecki polityk, został komisarzem ds. rozszerzenia w 1999 roku. Czy miał koncepcję rozszerzenia? Jak poznawał Polskę i co o niej myślał? Kiedy uwierzył, że rozszerzenie jest możliwe? I dlaczego uznał, że musi być historyczną sprawiedliwością. Jaką rolę odegrał w tym Projekcie Kościół i na ile hasło Nicea albo śmierć mogło zamknąć nam drogę do Unii?
Marek Orzechowski, dziennikarz i publicysta, wieloletni korespondent telewizji w Brukseli w tym fascynującym okresie był blisko nie tylko historycznych zdarzeń ale i Güntera Verheugena. Prowadził z nim niezliczoną ilość rozmów i wywiadów. O dopłatach i bigosie, stoczniach i oscypku, rolnikach i dostępie do rynków pracy. O historii polsko-niemieckiej i europejskiej. Obaj, Orzechowski i Verheugen ujawniają kulisy zdarzeń, którymi żyła cała Polska i cała Europa, a których konsekwencje przesądzają o Europie jutra. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: