Kup książkę [edytuj książkę]

Lubonie

Lubonie. Powieść z X wieku to druga z kolei po Starej baśni powieść z cyklu Dzieje Polski. Została ona wydana w 1876 roku przez Spółkę Księgarzy Warszawskich, z dedykacją dla Bronisława Zalewskiego. Kraszewski przedstawił w literackich obrazach doniosły w skutki okres panowania Mieczysława, twórcy państwa polskiego i jego pierwszego, historycznego władcy. Czas akcji powieści stanowią lata 964 - 973, czyli okres, kiedy książę przyjął chrześcijaństwo z Czech wraz z mieszkańcami podległych mu krain. Powieść rozpoczyna się przybyciem Dąbrówki do Polski w 965 roku, które poprzedzone było staraniem się Mieszka o sojusz z ojcem dziewczyny Bolesławem I Srogim. Kończy się opisem śmierci cesarza Ottona I w roku 973.
[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

"Bogi są mocne, chronią się same. Było u nas z wieków wieka tak, że każdy czcił boga, jakiego chciał i nikt mu nic nie mówił. Przynieśli jedni Trygława, drudzy Radegasta, trzeci Światowida, inni Wołosa, stawiali ich i kłaniali się im. Od Redarów, od Wilków, od Lutyków, od Wolinów, od Dulebów przynoszono bóstwa, nikt się temu nie przeciwił. Tak ma być i nadal! Niech ci, co chrześcijańskiego Boga wyznają, czczą go w spokoju, a kto się na nich dopuści gwałtu, tego ukarzę ja! [KL, s. 246]"
Dodał: idalia Dodano: 13 XII 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0


"Inaczej też wyglądały budowy na Hradczynie niż u Polan na ich grodach. Tu już prawie zupełnie stare owe rzezane i kraszone słupy z drzewa misterne i ciesielska robota wedle starego Słowian obyczaju, znikły. Kamień je zastępował i stropy tylko ozdobne z drzewa przypominały dawniejsze czasy. Gruby mur z ciasnymi oknami otaczał izby niewesołe, ciemne, prawie więzienne. Wszędzie pełno było wśród tego mroku świecących, pozawieszanych zbroi, rynsztunków różnych a na stołach naczyń kruszcowych i kunsztownych wyrobów. Ściany gdzieniegdzie osłaniały szyte opony kwieciste i kobierce. Oznaki nowej wiary wszędzie uderzały w oczy. Duchowieństwo, które otaczało Bolesława, którego wychowańcem był syn jego, starało się o to, aby nowo nawróceni mieli na oczach ciągle obrazy, przypominające im ich obowiązki. Nie było jednej izby bez wizerunku Zbawiciela na krzyżu, ze straszliwym realizmem wyrzeźbionego wyraziście i nieforemnie. U każdych drzwi wisiało naczynie z wodą święconą, a na ścianach obrazki w tłach złocistych, których Bizancjum dostarczało. [KL, s. 112- 113]"
Dodał: idalia Dodano: 13 XII 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0


"Gdzieniegdzie spotykali po drodze ślady świeżego jeszcze nawrócenia, powycinane gaje święte, obalone ołtarze stare, u krynic pozatykane niedawno krzyże drewniane, ściany rozwalonych kontyn zielskiem porosłe, wśród których też sterczały już znaki nowej wiary. [KL, s. 103- 104]"
Dodał: idalia Dodano: 13 XII 2011 (ponad 13 lat temu)
0 0

[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Rok wydania: 1966
ISBN: -
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: idalia
13 XII 2011 (ponad 13 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają