Żywe srebro to przełomowa powieść odkrywająca moment narodzin współczesnej cywilizacji Zachodu, kiedy następował odwrót od alchemii i powstawały podstawy współczesnej nauki. Cykl Barokowy wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Trudno określić jego przynależność gatunkową, wskazać poprzedników czy nadać mu etykietkę - poza etykietką powieści absolutnie genialnej. Stephenson ma niepowtarzalny dar: skomplikowane idee przedstawia w sposób zarazem prosty, zabawny, rozczulający i przyprawiający o dreszcze.Żywe srebro, najnowsza książka bestsellerowego autora Neala Stephensona, opisuje losy niepowtarzalnej grupy siedemnasto- i osiemnastowiecznych wagabundów i geniuszy. Żywe srebro to zabawna, inteligentna i wciągająca powieść historyczna, rozpoczynająca większą całość zatytułowaną Cykl Barokowy. Stephenson zapożycza scenerię z przeszłości, z przełomu XVII i XVIII wieku, i osadza akcję powieści w Europie i na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki. Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała rzesza królów i książąt, a nawet siedmioletni Ben Franklin (który zresztą wysławia się jak mężczyzna po czterdziestce
Akcja zaczyna się w roku 1713 w Bostonie. Diaboliczny Europejczyk, Enoch Root, przybywa do Ameryki w poszukiwaniu Daniela Waterhouse'a, jedynego człowieka, który mógłby doprowadzić do pojednania Leibniza z jego wielkim rywalem Isaakiem Newtonem. Księga pierwsza "Żywego srebra" opisuje młode lata Daniela, który jest synem wybitnego purytanina i mieszkał w Anglii w czasach dyktatury Cromwella oraz przez pewien czas po jej upadku. Daniel jest naukowcem, członkiem nowopowstałego Towarzystwa Królewskiego, szkolnym kolegą Isaaca Newtona. Jest człowiekiem rozdartym, żyjącym w epoce dualizmów, z których Stephenson uczynił główny motyw tej części książki: rozum kontra wiara, wolność kontra przeznaczenie, materia kontra matematyka. Drugim motywem przewodnim jest informacja. Stephenson śledzi jej drogę, kiedy rozprzestrzenia się w ludzkich umysłach jak ogień. Jak zaraza. Jak żywe srebro.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: