Zdzisław Lech Sadowski urodził się 10 lutego 1925 r. w Warszawie. Wychowanek Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie Szkoły Głównej Handlowej, profesor zwyczajny, dr hab., kierownik katedry Teorii rozwoju gospodarczego na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Członek zwyczajny Klubu Rzymskiego. Od 1985 r. Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Redaktor naczelny dwumiesięcznika Ekonomista. Członek Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
Ważniejsze książki: Pieniądz i początki upadku Rzeczpospolitej w XVII wieku, 1964, Wyzwania rozwojowe (współautor M. Ostrowski), 1978, Reforma z bliska, 1983, Poland - The Great Transition, 1991, Szukanie drogi,1995.
Książka ta stanowi wybór prac publicystycznych Zdzisława Sadowskiego z lat 1996-2000. Autor zdecydował się przedstawić je czytelnikom z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że taki zbiór tekstów dobrze wyraża jego poglądy na polską rzeczywistość gospodarczą i polityczną, lepiej niż mogłaby to zrobić monografia naukowa. Po drugie, publicystyka ta przynosi mu sporo wyrazów zainteresowania i zachęty, co zdaje się przemawiać za jej szerszym udostępnieniem w postaci książki.
Teksty objęte wyborem zostały poddane redakcji, ale nie rewizji treści. Były pisane na gorąco, pod wpływem bieżących zdarzeń. Autor zdaje sobie sprawę z tego, że pewne tematy powracają, co powoduje czasem powtórzenia ujęć. Najbardziej jaskrawe i zbędne zostały usunięte, jak sądzi z korzyścią dla całości. Część z nich jednak postanowiono zostawić, gdyż świadczą zarówno o znaczeniu, jakie autor przypisuje określonym problemom, jak też o przywiązaniu autora do niektórych rozumowań.
Prof. Sadowski nie umie ocenić, w jakim stopniu prezentowane teksty reprezentują konsekwentną linię myślenia, a w jakim wyrażają ewolucję poglądów. Wie tylko, że jego poglądy mają wyraźne zabarwienie lewicowe, ale z pewnością są wolne od jakiegokolwiek zacietrzewienia politycznego. Starał się zawsze o to, aby cechował je obiektywizm. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: