Opis:
Emily Elizabeth Dickinson (ur. 10 grudnia 1830 w Amherst w stanie Massachusetts, zm. 15 maja 1886 tamże) – poetka amerykańska.
Urodziła się 10 grudnia 1830 jako jedno z trójki dzieci zamożnego prawnika. W domu obowiązywały surowe, protestanckie reguły. Do końca życia pozostała niezamężna, opiekując się domem i rodzicami. Rodzinne miasto Amherst opuszczała tylko kilkakrotnie, odwiedzając Filadelfię, Waszyngton i dwa razy Boston. Pisać wiersze zaczęła około 30 roku życia. W 1862 wysłała kilka wierszy do wydawnictwa Atlantic Monthly, lecz redaktor Thomas Wentworth Higginson odmówił druku ze względu na nowatorską formę. Jednakże przez wiele lat korespondował z autorką, doradzając jej w sprawach poezji.
Za życia poetki w czasopismach ukazało się – anonimowo i bez jej wiedzy – siedem wierszy. Po jej śmierci 15 maja 1886 jej młodsza siostra Lavinia odkryła w zamkniętym na klucz kuferku rękopisy aż 1775 wierszy Emily.
Lavinia poprosiła o pomoc w wydaniu wierszy Mabel Loomis Todd, żonę miejscowego profesora astronomii, zdolną malarkę i przyjaciółkę poetki.
Po wielu staraniach i przy pomocy Thomasa Higginsona udało się wydać twórczość Emily. Jednak wiersze zostały przeredagowane, aby zachować zgodność z ówcześnie panującymi konwenansami i regułami estetycznymi. Z publikacji niektórych z nich w ogóle zrezygnowano w obawie przed opinią publiczną. Pomimo tych obaw wiersze zdobyły sporą popularność, a ich autorkę zaczęto nazywać Pięknością z Amherst. Dopiero w 1955 roku ukazała się kompletna edycja poezji zredagowana przez Thomasa H. Johnsona. Spowodowało to, że medytacyjna liryka Emily została w pełni doceniona, a autorkę uznano za najwybitniejszą i najbardziej oryginalną poetkę amerykańską.
Wiersze Emily Elizabeth Dickinson zawierają motywy łączące drobne spostrzeżenia z życia domowego z egzystencjalnymi refleksjami; metafizyczne rozważania nad ostatecznym przeznaczeniem; powtarzające się wątki zawiedzionych uczuć i cierpienia. Większość wierszy kończy się dowcipną i pełną gorzkiego sarkazmu puentą.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: