Ksiądz Twardowski bez cenzury - nieznane oblicze księdza „od biedronek”.
Ksiądz „od biedronek”, kapelan u sióstr wizytek, autor najczęściej chyba cytowanego współczesnego polskiego wiersza. Z tym kojarzy się nam ksiądz Jan Twardowski. Jaki jednak był naprawdę? Okazuje się, że bardzo trudno się tego dowiedzieć. Magdalena Grzebałkowska miała problemy z dotarciem do osób, które chciały opowiedzieć historie burzące ten utrwalony wizerunek. Ta biografia mogła nie powstać, ale jednak powstała i pokazuje człowieka pełnego sprzeczności - otoczonego ludźmi, a jednak samotnego, szukającego kontaktu z innymi, ale niezbyt związanego z własną rodziną, głęboko wierzącego księdza, który miał wiele bardzo bliskich relacji z kobietami. Trzymał się z dala od polityki, mimo to nie uniknął długoletnich kontaktów z SB. Sprzedawał dziesiątki tysięcy swoich tomików wierszy, a jednak cały czas potrzebował potwierdzenia swojej wartości jako poety. Poznajemy mało znane szczegóły z młodości księdza, jego udział w Powstaniu Warszawskim, złośliwe komentarze, których nie szczędził potencjalnym autorom jako redaktor szkolnego pisma literackiego. Ksiądz Paradoks to znakomita biografia tworząca wielowymiarowy portret księdza Jana.
”Biografia mężczyzny, który ślubował ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nuda! I gdybym nie znał autorki, nigdy w życiu nie wziąłbym tej książki do ręki. I to by była największa strata, pomyłka, jaką może popełnić polski inteligent. Ja oszalałem już przy pierwszym rozdziale. Bo Magda zaczyna od próby generalnej przed pogrzebem i pięciu ostatnich słów księdza Jana. A kiedy doszedłem do kleju od księżowskiego tupecika... Porywające! Co za życie! Co za pióro!”
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: