Żoliborz. Dzielnica zrodzona z pasji i wiary.
Zwykle miasta i jego dzielnice powstają przez stulecia. I pewnie tak również powstawałby i rozwijał się Żoliborz, gdyby nie carska decyzja budowy Cytadeli, która na blisko wiek zatrzymała naturalny rozwój tego rejonu. W tym czasie Żoliborz nie tyle przestał się rozwijać, co przestał istnieć. Ludność mieszkając wokół Cytadeli przesiedlono, zabudowania zburzono.
Dopiero z odzyskaniem niepodległości Żoliborz narodził się na nowo, za to z takim rozmachem, że w ciągu dwudziestu lat na pustkowiu wyrosło nowe miasto, będące jednocześnie częścią Warszawy i zupełnie od reszty Warszawy różne.
Modernistyczny WSM, dworkowy Żoliborz Oficerski, elegancki Żoliborz Urzędniczy i geometryczny Żoliborz Dziennikarski to nie tylko miejsca na mapie. To wyraz różnych koncepcji społecznych, różnych wizji przyszłości. Koncepcji często sprzecznych, niekiedy wprost sobie wrogich. A mimo to udanie i harmonijnie istniejących obok siebie, o czym łatwo się przekonać, podpatrując żoliborzan na starych fotografiach.
W albumie tym zaprezentowano zarówno te miejsca i obiekty, których dziś już nie ma, jak i te, które pozostały, opierając się burzliwym dziejom. Ma to na celu przybliżenie codziennego życie mieszkańców przedwojennego Żoliborza. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: