Obcy z wyboru opowiada o postaciach historycznych i fikcyjnych, które żyją z własnej woli na marginesie życia społecznego. Ludzie ci są obcy, ale niewyobcowani; w istocie nie są to pariasi, ale arystokraci, sami zachowujący wobec innych stosowny dystans. Wyróżnia ich trwałe poczucie, że ich „prawdziwa ojczyzna” nie jest z tego świata, i chcąc żyć zgodnie z jej prawami muszą żyć jedynie „obok” ludzi.
Przedstawieni w książce zostają stoicki mędrzec i filozof, chrześcijański pielgrzym w drodze do Niebieskiej Ojczyzny, amerykański pisarz naturalista Henry David Thoreau, amerykański fizyk i noblista Richard Feynman, społeczność Clarens opisana przez Jeana Jacquesa Rousseau w Nowej Heloizie oraz bohater jego Emila – „dziki żyjący w mieście”. Inspirowane myślą Georga Simmla interdyscyplinarne dzieło Andrzeja Waśkiewicza to przejrzysta i znakomita literacko prezentacja oryginalnej koncepcji obcości. Dzięki temu narzędziu autor z nowej perspektywy interpretuje dzieła i postacie należące do kanonu myśli europejskiej. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: