Tytuł oryginalny: Self Comes to Mind: Constructing the Conscious Brain
Książka pióra jednego z najważniejszych neurologów , w której autor postanowił zmierzyć się z pytaniem: jak powstaje świadomość?
Jeden z najbardziej liczących się współczesnych neurobiologów poszukuje odpowiedzi na pytanie, które od wieków nurtuje filozofów, psychologów i każdego myślącego człowieka: jak powstaje świadomość. Autor Błędu Kartezjusza i W poszukiwaniu Spinozy tym razem obala pogląd, jakoby była ona czymś odrębnym od ciała, i przedstawia nowe dowody naukowe świadczące o tym, że jest to proces biologiczny, uczucia zaś mają źródło w niemal zupełnym zespoleniu ciała i umysłu, a ich pierwsze przejawy były wytworem starego ewolucyjnie, skromnego pnia mózgu, nie zaś nowoczesnej kory mózgowej. Damasio uważa, że ludzka jaźń stanowi wyzwanie dla obojętności natury i umożliwia radykalny przełom w biegu ewolucji - homeostazę socjokulturową. Nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że u jej podłoża tkwi ugruntowana genetycznie podstawowa homeostaza, która już przed miliardami lat obecna była u prostych form życia. Jego twórcza wizja niezmordowanie wiedzie ku naturalnym wyjaśnieniom samych źródeł życia.
Antonio Damasio jest profesorem neurobiologii, neurologii i psychologii w Dornsife College w University of Southern California, gdzie kieruje Brain and Creativity Institute. Prowadzi także wykłady w Salk Institute w La Jolla w Kalifornii. Jest autorem licznych publikacji naukowych i laureatem wielu nagród, w tym Księcia Asturii w dziedzinie Badań Naukowych i Techniki, Pessoa, Signoreta i Cozzarellego, którą otrzymał wraz z żoną Hanną Damasio. Jest członkiem Institute of Medicine w National Academy of Sciences, American Academy of Art and Sciences, European Academy of Sciences and Arts oraz Bayerische Akademie der Wissenschaften. Wiele uczelni przyznało mu tytuł doktora honoris causa. Jest autorem wydanych w Polsce przez REBIS książek: Błąd Kartezjusza, Tajemnica świadomości, W poszukiwaniu Spinozy, które przetłumaczono na ponad 30 języków.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: