Kup książkę [edytuj książkę]

Trzecie dno

Kwiecień 1920 roku. W Baku, stolicy republiki Azerbejdżanu, pojawiają się oddziały czerwonoarmistów. Wśród demonstrujących i rabujących sklepy bolszewików znajdują się ubrani po cywilnemu czekiści sprawnie kierujący nieświadomym tego tłumem. Nie interesują ich rabowane przez tłuszczę sklepy i domy możnych mieszczan, tylko widoczna z daleka dżami - islamska świątynia. Ich misją jest odnalezienie członków Bractwa Muzułmańskiego i ukrytych przez nich funduszy oraz dzieł sztuki. Jednak przybywają za późno - tajemnica zostaje przekazana na ręce pięciu Strażników, którzy rozpływają się w ogarniętym zamieszkami Baku.

Lata siedemdziesiąte XX wieku. Całym blokiem wschodnim żelazną ręką rządzi Moskwa i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja mogła ulec zmianie. W Polsce, jednym z państw satelickich, w ramach wymiany naukowej kształci się urodzona w Azerbejdżanie Murana Salimchanowa. Młoda doktorantka pisze pracę pod okiem profesora Zanikiego, wybitnego znawcy architektury sakralnej. Profesor Zaniki jest przyjacielem ojca Murany, profesora Basarchanowa, rektora Uniwersytetu w Baku. Pomimo łączącej ich zawodowej przyjaźni, atrakcyjna i egzotyczna dziewczyna zaczyna budzić w nim niezdrową fascynację. Murana tymczasem zakochała się w przypadkowo poznanym Marku Solorzu, redaktorze jednej z warszawskich gazet. Marek nawet nie przypuszcza, że uczucie do Murany ściągnie na niego niejeden problem, łącznie z agentami radzieckiego wywiadu.

W tym samym czasie w Moskwie w gmachu MSW do generała Aleksieja Iwanowa wezwany zostaje major Salim Murad. Z informacji wywiadowczych wynika, że po ponad 50 latach milczenia z tajnego konta w jednym ze szwajcarskich banków przelano milion dolarów na rzecz Bractwa Muzułmańskiego. Konto założone zostało przez azerskich mułłów, a KGB nie bez przyczyny przypuszcza, że pieniądze zasiliły odradzający się ruch nacjonalistyczny, powiązany z irackimi szyitami. Państwo radzieckie z jednej strony obawia się religijnych fanatyków, z drugiej próbuje przejąć te pieniądze. Hasło do wykonania przelewu wychodzi z Torunia - miejsca, które zdaje się zupełnie nie mieć powiązania z dalekim Azerbejdżanem i tajnymi, szwajcarskimi kontami. Wyposażony w odpowiednie pełnomocnictwa major Salim rusza na poszukiwania.

„Trzecie dno” Michała Gradowskiego to książka – wyprawa na bliski wschód. Sensacyjna akcja zawiązuje się w Warszawie, ale prawdziwym celem podróży jest Baku i góry Kaukazu. Świat islamskich tajemnic przenika się z zapomnianymi zabytkami Baku, pamiętającymi czasy polskich inżynierów i przemysłowców. Kto tak naprawdę rozdaje karty w grze pomiędzy radzieckim KGB a muzułmańskimi bojownikami? Kto jest powiernikiem wydawałoby się zapomnianej tajemnicy i haseł do kont w Szwajcarii, ukrywających pieniądze azerskich imamów? Podobnie jak we wschodnich baśniach i w tej opowieści nie wszystko jest takim, jakim wydaje się na początku, a każda opowieść ma swoje drugie, a nawet trzecie dno.

[edytuj opis]
Przewiń: [] []

Czytelnicy tej książki polecają

[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Comm
Rok wydania: 2011
ISBN: 9788362518029
Ocena: 4.5
Liczba głosów: 1
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: shczooreczek
07 V 2011 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają