Eginald Schlattner (ur. 1932) dzieciństwo i młodość spędził w Fogaraszu u stóp Karpat. Pochodzi z zamożnego mieszczaństwa saskiego. W 1957 roku, pod zarzutem uczestnictwa w spisku antypaństwowym, aresztowany i więziony przez Securitate. By ocalić przed prześladowaniami kilkuset studentów – członków kółka literackiego, składa zeznania obciążające pięciu literatów. Występuje jako świadek oskarżenia w procesie pokazowym. Po wyjściu na wolność, naznaczony piętnem zdrajcy, z trudem powraca do normalnego życia. Kończy studia teologiczne i od 1978 jest pastorem we wsi w pobliżu Hermannstadt/Sibiu, gdzie opiekuje się garstką starych Niemców. Długo nie powraca do literatury. Dopiero po latach zaczyna pisać powieści wyraźnie autobiograficzne, w którym przywołuje najbardziej tragiczne momenty życia.
Zadebiutował w wieku 65 lat powieścią "Kogut bez głowy". "Czerwone rękawiczki" to jego druga książka.
"Siedmiogród, Transylwania, Sibenburgen, Erdely - tyle nazw w różnych językach nosi dziwna i piękna kraina leżąca wewnątrz karpackiego łuku. Przez osiemset lat żyli w niej obok siebie Niemcy, Rumuni i Węgrzy. Eginald Schlattner opisuje rozpad tego jedynego w swoim rodzaju świata. W "Czerwonych rękawiczkach" nie ma martyrologii. Jest za to dystans, epika i pasjonująca, chwilami sensacyjna opowieść o krainie leżącej raptem o 250 kilometrów od naszej granicy."
Andrzej Stasiuk
"Wszystko spisane dojrzałym poetyckim językiem, bez goryczy, za to z przemyślanym dystansem. Nawet gdy oszczędnie relacjonuje szczegóły swojej kaźni i represje wobec bliskich, nie opuszcza go cierpkie poczucie humoru.
(...)
Dwie jeszcze rzeczy czynią tę opowieść szczególnie atrakcyjną: literacka erudycja Schlattnera i, co tu kryć, egzotyczność nieodległej przecież Rumunii - niespokojnego tygla narodów, ojczyzny Ciorana, Ionesco i Eliadego, prowincjonalnego kraju efemerycznych monarchii i fanatycznych reżimów."
Łukasz Grzymisławski, "Gazeta Wyborcza" [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: