Wybitny pisarz i filozof zebrał krótkie, pełne uroku i delikatnego humoru opowieści wywodzące się z chasydyzmu - mistycznego żydowskiego ruchu filozoficzno-obyczajowego. Przybliżają one egzotyczny, odeszły w przeszłość, lecz wciąż fascynujący świat chasydów i przekazują głęboką, bardzo nam bliską mądrość.
Nauka chasydzka to nic innego jak wskazanie, że należy żyć w zachwyceniu, w pełnej zachwytu radości. [...] Cud, o którym się opowiada, znowu nabiera mocy. Siła, co niegdyś działała, odnawia się w żywym słowie i działa z pokolenia na pokolenie.
Martin Buber
Byłoby słuszne, aby nie pomijać dziejów [chasydyzmu], kiedy rozpatrujemy duchową i umysłową kulturę wielowyznaniowej i wielonarodowej Rzeczypospolitej. [...]
Czytając te opowieści, z wielką siłą odczuwałem przenikający je tok dialogu, rozmowy. Wydaje się, że toczy się tam nieustanna rozmowa Boga z człowiekiem, człowieka z Bogiem, a ludzi nią ubogaconych - ze sobą.
Paweł Hertz, "Od tłumacza"
Fragmenty Opowieści chasydów Pewien chasyd rabbiego Mosze z Kobrynia był bardzo biedny. Kiedyś poskarżył się cadykowi, że nędza przeszkadza mu w nauce i modlitwie. "w naszych czasach – rzekł rabbi Mosze - ten jest najpobożniejszy, kto ponad wszelką naukę i modlitwę przyjmuje świat takim, jaki jest".
Rabbi Nachman z Bracławia przekazał następującą wypowiedź Baalszemtowa, swojego pradziada: "O biada, świat jest pełen ogromnych świateł i tajemnic, a człowiek zasłania się przed nimi swoją małą dłonią".
Rabbi Michał powiedział kiedyś do synów: "Bóg pobłogosławił mi w życiu, zanim bowiem czegoś nie posiadałem, nigdy tego nie potrzebowałem".
Pewnego razu rabbi kobryński, zwracając się ku niebu, zawołał: "Aniołku, aniołku, to nic wielkiego trwać tak w niebie jako anioł; nie musisz jeść ani pić, płodzić dzieci ani zarabiać. Ale zeskocz no tu, na ziemię, zajmij się jedzeniem, piciem, płodzeniem dzieci i zarobkiem, a wtedy zobaczymy, czy pozostaniesz aniołem. Jeżeli ci się to uda, będziesz mógł się przechwalać, ale nie wcześniej!". [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: