Kup książkę [edytuj książkę]

Spacerownik: Łódź Żydowska

To bogato ilustrowana zdjęciami opowieść o miejscach, które oswoili i pokochali łodzianie wyznania mojżeszowego i, które przez nich stworzone, do dziś służą współczesnym mieszkańcom Łodzi. Podróż przez zabytki, wille i pałace - miejsca opowiadające fascynującą, a niekiedy tragiczną historię miasta i jego mieszkańców.

Książka to opowieści o łódzkiej historii i kulturze narodu, który żył obok nas i odegrał znaczącą rolę w rozwoju Łodzi. Joanna Podolska przedstawia dzieje obecności Żydów w mieście, które w krótkim czasie z małej miejscowości przekształciło się w jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Europy przełomu XIX i XX w. I pieczołowicie zbiera ślady tej obecności.

"Spacerownik. Łódź żydowska" pozwala zobaczyć nieistniejący już świat na fotografiach archiwalnych: żydowskich kupców sprzedających śledzie na Szachermark, drewnianą zabudowę Starego Rynku, synagogi pełne pogrążonych w modlitwie. Czytając "Spacerownik...", prawie słyszymy gwar bałuckich uliczek i stukot końskich kopyt uderzających o bruk. Szczególną uwagę zwraca rozdział poświęcony cmentarzowi żydowskiemu przy ul. Brackiej. Ze "Spacerownikiem" w dłoni poznajemy nie tylko jeden z największych żydowskich cmentarzy w Europie. Dzięki wyczerpującym informacjom zawartym w książce symbole wyryte na macewach stają się jasne. Autorka przybliża biografie zmarłych, którzy przestają być anonimowymi mieszkańcami dawnej Łodzi. W przewodniku znajdziemy zaskakujące informacje, jak na przykład ta, że na bałuckim cmentarzu żydowskim zostali pochowani żołnierze Armii Krajowej zamordowani przez Niemców w latach 1943-44.

Autorka proponuje nie tylko standardowe trasy. Pokazuje nową perspektywę - uzmysławia, jak wiele łączy polskich i żydowskich łodzian, którzy niegdyś budowali wspólnie miasto - włókienniczą metropolię. Przypomina, że żyjemy wśród zabytków, chodzimy po ulicach, które niegdyś kwitły handlem, a w czasie wojny zostały przez Niemców przekształcone w Litzmannstadt Ghetto. Fakty historyczne uzupełniają wiadomości o życiu społecznym Żydów oraz ciekawostki o Łodzi. Dowiadujemy się m.in., dlaczego park Staromiejski nazwany został parkiem Śledzia. Wyjaśnienia są dwa: nazwa pochodzi albo od sklepów z beczkami śledzi, albo od zwyczaju picia wódki pod chmurką i przegryzaniu jej śledziem.

Zdjęcia zamieszczone w spacerowniku, pochodzą z Archiwum Państwowego w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki, Muzeum Tradycji Niepodległości i archiwum Agencji Gazeta.

Autorką przewodnika jest Joanna Podolska - dziennikarka łódzkiego oddziału „Gazety Wyborczej” - znawczyni Łodzi i regionu oraz tematyki żydowskiej, autorka książki „Spacerownik łódzki” i "Spacerownik po regionie".

Miękka oprawa
Wymiar 165x216
248 stron

Źródło: http://kulturalnysklep.pl/S%C5%81%C5%BB/pr/spacerownik---lod...

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Angora
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7552-752-0
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: fervently
03 II 2011 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają