Książka systematyzuje ogromny obszar nauki – jest swego rodzaju przewodnikiem po rozległym i wielopiętrowym świecie refleksji poznawczej, szeroko pojętej problematyki działania umysłu i mózgu. Krzyżują się tu filozofia umysłu, kognitywistyka, filozofia poznania, psychologia ewolucyjna, psycholingwistyka, językoznawstwo, a także historia nauki. Współczesna wiedza na temat poznawczego funkcjonowania człowieka nie stanowi bowiem jednolitej dziedziny – ludzkiego umysłu nie można rozpatrywać w jednym wymiarze ani nawet w kilku. W kolejnych rozdziałach autor omawia specyfikę różnych ujęć, rysując swoistą mapę najbardziej aktualnej wiedzy na temat umysłu i poznania (z uwzględnieniem wątpliwości i argumentów kwestionujących tę wiedzę).
Czym jest kognitywistyka i na czym polega wyjątkowość jej podejścia? Jak sensownie włączać w refleksję nad umysłem wiedzę z zakresu nauk ścisłych? Jak z pożytkiem interpretować eksperymenty z zakresu nauk neuronalnych, behawioralnych, kognitywnych i biologicznych? Czym jest dzisiaj wiedza? Jak na nasze funkcjonowanie oddziałuje język i gramatyka? Czy istnieje w ogóle coś takiego jak gramatyka? Jakie są ewolucyjne korzenie ludzkich zdolności językowych oraz władzy moralnej? Jaką rolę w naszym poznaniu ma wyobraźnia?
Erudycyjna, napisana ze swadą książka stanowi kompendium wiedzy o umyśle, cenne zarówno dla początkujących w dziedzinie neuronauk, jak i dla specjalistów. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: