Korim jest pracownikiem niewielkiego archiwum na węgierskiej prowincji. Nie radzi sobie z życiem: jego małżeństwo się rozpadło, przyjaciele go opuścili, z kochanką mu nie wyszło. Pewnego dnia znajduje tajemniczy rękopis - historię czterech mężczyzn podróżujących przez miejsca i epoki, nieustannie uciekających przed zagładą. Ta opowieść zawładnie Korimem bez reszty. Na chwilę wyrwie go z ciemnego światła melancholii, nada ulotny sens jego życiu. Archiwista wyrusza do Nowego Jorku, by tam - w centrum świata, gdzie mieszają się słowa i języki - wprowadzić tekst do internetu. Jest niczym szalony prorok opętany swoją misją, która stopniowo przeradza się w obsesję. Kieruje nim pragnienie odnalezienia sensu - w życiu i w zagadkowym rękopisie. Ale co będzie, gdy Korim zakończy swoje zadanie?
Krasznahorkai wciąga czytelnika w niezwykły labirynt zbudowany na granicy historii, filozofii i metafizyki, realności i mitu, prawdy i fikcji.
Jakby Franz Kafka, Samuel Beckett i Thomas Bernhard zebrali się razem, by stworzyć surrealistyczną fantasmagorię bezsensu.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung"
Głęboka, niezwykle przekonująca podróż po ludzkiej świadomości na różnych etapach samopoznania.
„Newsday"
Świat Krasznahorkaia to nie są Węgry gulaszu, czardasza, papryki, widokówek z Budapesztu, tych wszystkich przyjemnych makatek dla zorganizowanych wycieczek. To są Węgry zapadłej prowincji, schyłkowego komunizmu, który wyprał mózgi swoim obywatelom, a reszty dokonała tania palinka. Węgry rozpaczy i szaleństwa.
Krzysztof Varga, „Gazeta Wyborcza"
Proza, która hipnotyzuje. Bóg jej nie czyta, bo by go przeraziła. www.czytelnia.onet.pl
Wizjonerska, bezwzględna, apokaliptyczna powieść węgierskiego mistrza literatury, przywodząca na myśl dzieła Gogola i Melville'a. Książka Krasznahorkaia to jednocześnie studium rozpaczy oraz niezwykle pobudzająca lekcja sprzeciwu - sprzeciwu wobec pustki i rozpaczy.
Susan Sontag
Ponadczasowa, uniwersalna wizja Krasznahorkaia dorównuje Martwym duszom Gogola.
W.G. Sebald
Pisarstwo Krasznahorkaia jest tak doskonałe, że natychmiast wciąga czytelnika w świat szaleństwa.
„The Guardian"
Jego opisy są porywające... nawet najbanalniejsze wydarzenia mogą tu zyskać wymiar apokaliptyczny.
„The Daily Telegraph"
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: