Bogato ilustrowany doskonałymi zdjęciami album Profesora Normana Daviesa.
Ten znakomity historyk, Walijczyk zafascynowany Polską - opowiada, już nie po raz pierwszy, o losach naszego kraju, ale tym razem w sposób szczególny.
"Historia narodu - jak napisał Norman Davies we wstępie tej książki - może być właściwie zrozumiana tylko w szerokim, historycznym kontekście obejmującym całą Europę". A ten właśnie album wyśmienicie wprowadza tę myśl w życie.
"Złote ogniwa" są tak pomyślane, by, wykorzystując fragmenty książek "Boże Igrzysko", "Europa" i "Wyspy", pokazać ciągłość historii Polski w obrębie historii Europy (część I), a także wskazać, jakim czynnikiem była Polska w dziejach naszego kontynentu (część II). Jak inne kraje Europy, Polska, położona na skrzyżowaniu europejskich dróg współdzieliła wszystkie prądy kulturalne i konflikty kontynentu.
Dziś, wyzwoliwszy się z dawnych zależności, Rzeczpospolita powróciła na środek Europy, spinając po dawnemu Wschód z Zachodem, Północ z Południem. Ma teraz swoje miejsce w Unii Europejskiej. Ponownie, jak przed wiekami, staje się współtwórczynią jedności narodów.
Jesteśmy powiązani ze sobą na różne sposoby - jako sąsiedzi, jako narody, jako regiony, jako państwa. Będąc członkiem wielkiej rodziny europejskiej, znajdujemy warunki do pełnego rozwoju. Z szacunku dla różnorodności rodzi się świadomość pełni dziedzictwa. Stanowi początek drogi ku odnalezieniu wartości wspólnych".
Album kończą zdjęcia z 1 maja 2004 z Warszawy i Dublina z optymistycznym komentarzem Normana Daviesa: "Teraz na początku XXI wieku Polska nie ma bezpośrednich wrogów. Wygląda na to, że zmierza ku lepszemu".
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: