Wstrząsająca historia północnokoreańskiego agenta, świadka czasów, oskarżyciela, ofiary i jednocześnie współpracownika komunistycznej dyktatury. Wysoko usytuowany w hierarchii władzy pułkownik północnokoreańskiej armii, długoletni "zaopatrzeniowiec" prezydentów Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila, którym dostarczał luksusowe dobra z Zachodu i broń, w 1994 r. po przemyślnie zaaranżowanym zaginięciu w Słowacji i przekroczeniu granicy, przez 15 lat ukrywa się w Austrii. W 2010 r. 75-letni Kim Dzong Riul przerywa milczenie, wychodzi z ukrycia i nawiązuje kontakt z parą austriackich dziennikarzy, aby "rzucić kilka promieni światła na wielką ciemność, która nazywa się Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna". Opisuje im rzeczywistość tak surrealistyczną, że nawet tym, którym nieobce są totalitarne stosunki, wydaje się relacją z innej planety.
Książka, w której wspomnienia agenta po raz pierwszy ujrzały światło dzienne, spotkała się z bardzo żywą reakcją światowych mediów (recenzje i informacje o niej zamieściły wszystkie liczące się stacje telewizyjne i gazety), stanowi bowiem jedno z nielicznych, jeśli nie jedyne obecnie świadectwo prawdy o życiu we współczesnym komunistycznym reżimie, przekazane na dodatek przez osobę silnie z nim niegdyś związaną. Oprócz wydarzeń z życia Kim Dzong Riula autorzy książki przybliżają również burzliwą historię Korei Północnej, ujawniają rozrzutny styl życia, jaki prowadzą dyktatorzy, podczas gdy koreańska ludność głoduje i jest ciemiężona. Ponadto szkicują niezbyt pochlebny obraz europejskich firm, które bez skrupułów wzbogacają się dzięki nielegalnym interesom z Koreą Północną.
Autorzy książki - austriaccy dziennikarze Ingrid Steiner-Gashi i Dardan Gashi - od lat zajmowali się tematem Korei Północnej. Stworzyli obraz żywy i wiarygodny.
Przekład: Renata Biniek, Jerzy Jercha. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: