Niniejsza książka jest zbiorem esejów napisanych przez Franka Cioffiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów nauki i znawców psychoanalizy.
W sposób wyczerpujący i bezstronny przedstawia założenia psychoanalizy i dokonuje ich krytyki. Książka - jako całość - stanowi bardzo kompetentne i harmonijne wprowadzenie do podstawowych problemów dotyczących związków psychoanalizy z filozofią i metodologią nauk. Z przeprowadzonych analiz jasno wynika, że psychoanaliza nie jest nauką - jest natomiast pseudonauką, przyciągającą wielu wyznawców. Cioffi poddał szczegółowej analizie takie podstawowe pojęcia psychoanalityczne, jak libido, przeniesienie i wczesny seksualizm. W rozdziale, którego tytuł zawarty jest w pytaniu: "Czy Freud był kłamcą?", przedstawiona została prawdziwa historia odkrycia kompleksu Edypa jako głównego źródła dolegliwości nerwicowych.
Cioffi obala stwierdzenia o wrogim przyjmowaniu idei Freuda, pokazując, że wbrew temu, co twierdził on sam, koncepcje psychoanalityczne nie musiały torować sobie drogi do nauki w sposób wymagający pokonywania większych przeszkód i oporów niż inne teorie. Zawarte w książce eseje można czytać w dowolnej kolejności, chociaż warto zacząć od rozdziału pierwszego, napisanego specjalnie do tej książki, a zatytułowanego "Dlaczego wciąż spieramy się o Freuda?"
Książka Franka Cioffiego jest dziełem, po które sięgną zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy psychoanalizy. Zainteresuje ona psychologów, socjologów, pedagogów, filozofów, psychiatrów, teologów i wszystkich, którzy zetknęli się z psychoanalizą nie tylko jako techniką terapeutyczną, ale też nurtem umysłowym, mającym silny wpływ na wiele dziedzin kultury i sztuki w XX wieku. Na polskim rynku nie ma żadnej pozycji, którą można by porównać z książką Cioffiego, zarówno pod względem doboru tematyki, jak i celności argumentacji. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: