Kup książkę [edytuj książkę]

Druga ojczyzna. Imigranci w społeczeństwie otwartym

Osiem lat temu, na krótko przed atakami z 9 listopada 2001 roku, holenderską debatę na temat imigracji i asymilacji ludności napływowej zelektryzował kontrowersyjny artykuł Paula Scheffera. „Rozwinęła się u nas – pisał w nim – po cichu i z dala od urzędniczych biurek etniczna «podklasa», która oddziela się od społeczeństwa i wyobcowuje z niego w zastraszającym tempie”. Analiza Scheffera była o tyle niespodziewana i zaskakująca, że on sam wywodzi się z kręgów inteligencji o tradycjach socjaldemokratycznych.

W swej książce Scheffer opisuje między innymi, jak debata, która rozgorzała wokół artykułu, zmieniła jego życie. Zarówno ostra krytyka, jak i słowa pochwały umocniły go w przekonaniu, że społeczeństwo holenderskie miałoby się znacznie lepiej, gdyby nie ulegało ogólnonarodowej tendencji do unikania tematów mogących wywołać podziały czy wzbudzić kontrowersje.

Scheffer przenosi dyskusję o imigrantach z poziomu walki w okopach na płaszczyznę ogólną poprzez umieszczenie jej w międzynarodowym kontekście. Pokazuje przede wszystkim, że nie jest to problem lokalny ani odosobniony. Odwołuje się do historii Stanów Zjednoczonych, by wskazać, że nawet w kraju, który najlepiej na świecie radzi sobie z asymilacją imigrantów, ogromny napływ ludności doprowadzał w pewnych okresach do niepokojów społecznych i problemów socjalnych. Wskazuje także na rozmaite sposoby, w jakie inne kraje, np. Francja i Wielka Brytania, a także poszczególne miasta, np. Lyon, Amsterdam czy Sztokholm, radzą sobie z głębokim i często niebezpiecznymi społecznymi skutkami imigracji.


Książka Scheffera proponuje międzynarodowe podejście porównawcze i stanowi cenny wkład do narodowych debat o imigracji. Jego analiza przekracza geograficzne i metodologiczne granice, czerpiąc z psychologii społecznej, socjologii miasta, stosunków międzynarodowych, historii i antropologii kulturowej.

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7536-215-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: Goyathlay
13 X 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają