W swej najnowszej powieści, uznawanej przez krytykę za najlepszą spośród napisanych przez niego w ostatnich latach, znakomity prozaik opisuje losy dwojga czeskich emigrantów, powracających do ojczyzny po dwudziestoletnim wygnaniu. Pisarz prowadzi równolegle wątki Ireny i Josefa - losy tych postaci skrzyżują się na ostatnich stronach książki. Stawia wciąż aktualne od czasów "Iliady" pytanie: czy powrót do domu wart jest bólu, na jaki naraża się powracający.
Do opisu kondycji współczesnego człowieka służą wplecione w przeżycia Ireny i Josefa zagadnienia nostalgii, pamięci, miłości i straty - kluczowe dla całej postawy twórczej Kundery, który i tym razem wykazuje się niezrównaną maestrią języka.
"Jest niewielka, można ją przeczytać w dwie, trzy godziny. I ani minuty nudy".
Tadeusz Nyczek, "Przekrój"
"Jest to pierwsza od lat powieść pisarza, w której medytacja na temat emigracji, paradoksów historii, tajemniczych powtórzeń losu i błędów popełnianych w młodości - »wieku niewiedzy« - prowadzi do wielkich, metafizycznych uogólnień i nie brzmi naiwnie".
Janusz Wróblewski, "Polityka"
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: