O kinie wartościowym jest próbą odnalezienia filmów w najpełniejszy sposób przedstawiających wartości, z którymi większość z nas ma do czynienia lub do których dąży. Jednocześnie jest to próba zobrazowania, w jaki sposób współcześni twórcy filmowi ukazują owe zjawiska odbiorcom (przykładowo poprzez zaprzeczenie tejże wartości). Często nastręcza trudności odpowiedź na, z pozoru, proste pytanie: o czym był ten film? Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o warstwę fabularną, ale również o aspekt emocjonalny. Rzadko zdarza się, by opowiadanie traktowało zaledwie o jednej wartości, dlatego warto dołożyć starań, by odnaleźć tę najważniejszą (kluczowym elementem okazuje się fakt, że dla każdego widza może być ona czymś odmiennym).
Mówiąc o kinie „wartościowym”, autor ma na myśli filmy, w których pewna wartość jest stale na pierwszym planie, a nie, tak jak można by przypuszczać, obrazy na wysokim poziomie od strony technicznej i formalnej. Właśnie dlatego w książce opisano wiele produkcji mniej znanych, często debiutujących reżyserów. Mimo że czasem na kilku płaszczyznach są mniej udane, zawsze mówią o czymś ważnym, robiąc to w intensywny sposób.
Opracowanie obejmuje 20 motywów, najczęściej eksploatowanych we współczesnym kinie. Wybrano obrazy z wielu części świata. Przedstawiają one różne interpretacje tych samych zjawisk, zależnie od perspektywy, kultury oraz pochodzenia twórcy dzieła. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: