Wygnać Chrystusa to ostry i pełen werwy pamflet, który znakomicie wpisuje się w toczącą się właśnie debatę na temat relatywizmu kulturowego i upadku moralności. Autorka stara się odpowiedzieć na wiele trudnych pytań, stawianych przez współczesny świat. Począwszy od Kartezjusza, przez Rousseau i Hegla, przez wieki, człowiek wiele razy próbował wyrzucić Chrystusa ze swojego życia. Jakobini, marksiści i naziści prowadzili śmiertelną wojnę z religią. I dzisiaj nie brakuje chętnych do podjęcia takiej walki. I dlatego Rosa Alberoni przypomina nam, że wypędzenie Chrystusa z myśli i z historii oznacza naruszenie koncepcji człowieczeństwa.
Autorka stawia pytania i próbuje znaleźć odpowiedź:
- Kiedy człowiek postanowił wyrzucić ze swego życia Chrystusa?
- Czy rzeczywiście sacrum nie jest nam potrzebne?
- Czy można wygnać Chrystusa z umysłu chrześcijan i ze sceny dziejów?
- Co mają robić chrześcijanie, by stawić czoła zagrożeniom trzeciego tysiąclecia?
- Czy upadek chrześcijaństwa wynika z dobrobytu, z konsumpcjonizmu czy z postępu nauki?
Rosa Alberoni
Mieszka i pracuje w Mediolanie. Profesor socjologii ogólnej na Uniwersytecie w Mediolanie. Dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna. Autorka programów w Raidue oraz artykułów m.in. dla „La Stampa”, „Il Giorno”. Obecnie prowadzi stałą rubrykę w „Magazine del Corriere della Sera”. Pisarka. W roku 2005 ukazała się jej ostatnia książka La montagna
di luce (Góra światła). [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: