"Myślę, że tylko wówczas przeszłość będzie żywa i zrozumiała dla nowych pokoleń, gdy zamiast gołych nazwisk, ogólników i drętwej mowy pokaże się im ludzi" - pisze Irena Krzywicka w jednym ze wspomnień tego tomu.
Słynna "gorszycielka" znała najwybitniejszych ludzi swojej epoki. Boya, Witkacego, swojego teścia Ludwika Krzywickiego, pisarzy francuskich i niemieckich, Korczaka czy Werę Kostrzewę widywała na co dzień i z bliska. Kilkanaście lat po wojnie, której prawie nikt z nich nie przeżył, stworzyła dziewiętnaście literackich portretów. Barwnych, dowcipnych, czasem ciętych, zawsze celnych. Właśnie mija pół wieku od pierwszego wydania "Wielkich i niewielkich". Ich bohaterowie, z wyjątkiem lewicowych działaczy, których dziś próbuje się wykreślić z historii, trafili do szkolnych podręczników i na cokoły. Tu widzimy, jacy byli jako ludzie. [edytuj opis]
"Boy uwielbiał Tuwima, z całkowitą zresztą wzajemnością. Uwielbiał go za najczystszy nurt poezji, jaki dzięki niemu orzeźwił i ożywił literaturę polską, uwielbiał go za wielkie zwycięstwa językowe i formalne. Mówił zawsze, że tak całkowitego, tak niejako absolutnego poety rzadko , niemal wcale się nie spotyka."
Dodał: Lidka1987
Dodano: 14 XII 2012 (ponad 12 lat temu)
00
"Nie miał żadnych uprzedzeń, nie cenił ciasnej specjalizacji naukowej, wszystko, co nieznane, zaciekawiało go zawsze najżywiej"
Dodał: Lidka1987
Dodano: 14 XII 2012 (ponad 12 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: