Zdjęcia przedstawiające deportacje, egzekucje publiczne, getta i obozy koncentracyjne - zwłaszcza Auschwitz-Birkenau - traktowano rozmaicie: z różnych powodów ignorowano je, zatajano, błędnie interpretowano, ale - przede wszystkim - wykorzystywano do celów propagandowych. Czy zamieszczone w książce zdjęcia mogą służyć jako świadectwo przedstawionych na nich wydarzeń? Bardzo często - jak dowodzi Janina Struk - ich pochodzenie i rzeczywiste znaczenie traktowano marginalnie. Ważniejsza okazywała się bowiem rola, jaką odgrywały w zaspokajaniu politycznych interesów: od rozpaczliwych starań polskiego podziemia, aby przemycić na Zachód dowód barbarzyństwa niemieckiej okupacji, po kampanię propagandową obu stron zimnej wojny i wystawy w muzeach Holokaustu w Europie, w Stanach Zjednoczonych i w Izraelu. Autorka przybliża czytelnikom historię tych fotografii - sposoby ich wykorzystywania oraz nadużywania. Jej rozważania ilustruje bogaty materiał zdjęciowy, w dużej części publikowany po raz pierwszy.
Janina Struk jest pisarką i fotografem. Była wykładowcą na Uniwersytecie Westminster w Londynie, obecnie prowadzi wykłady z dziedziny fotografii i fotoreportażu na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. Urodziła się w północnej Anglii jako córka Angielki i Polaka, który przybył do Wielkiej Brytanii podczas wojny wraz z polskimi siłami zbrojnymi. Często odwiedza Polskę. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: