Demokracji nie da się przynieść na amerykańskich bagnetach, a założenie, że islamiści podbiją Zachód, jest śmieszne"- mówi Fukuyama w najnowszej książce i krytykuje amerykańskich neokonserwatystów.
Francis Fukuyama odnosi się krytycznie do wojny w Iraku, co poróżniło go z jego neokonserwatywnymi przyjaciółmi. Uważa, że administracja Busha, decydując się na inwazję na Irak, dowiodła nieudolności w prowadzeniu polityki zagranicznej - niepotrzebnie uczyniła z wojny prewencyjnej główną zasadę działania, źle oszacowała rozmiary globalnego antyamerykanizmu i zupełnie nie doceniła trudności związanych z realizacją projektów inżynierii społecznej na wielką skalę.
W Ameryce na rozdrożu Fukuyama dogłębnie analizuje wpływ idei neokonserwatywnych na podejście administracji Busha do polityki zagranicznej. Przedstawia fascynującą historię różnych nurtów neokonserwatyzmu i jego bogate dziedzictwo. Proponuje nową koncepcję amerykańskiej polityki zagranicznej, łącząc pozytywne aspekty myśli neokonserwatywnej z bardziej realistycznym poglądem na możliwość wykorzystania amerykańskiej potęgi.
"Przenikliwa, przemyślana, (...) bezkompromisowa i pouczająca książka".
Michiko Kakutani, "The New York Times" [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: