Dziś co prawda Niemcy pogrążają się w stagnacji i aplikują kolejne programy socjalne, ale warto dowiedzieć się, skąd na to mają pieniądze. Książka Juszczaka opowiada historię grupy niemieckich intelektualistów, którzy zaraz po II wojnie światowej, wbrew aliantom, wzięli - parafrazując znane powiedzenie Stefana Kisielewskiego - naród za mordę i wprowadzili kapitalizm. W książce znajdą Państwo główne założenia ordoliberalizmu, sylwetki przedstawicieli oraz gospodarczą historię Niemiec po II wojnie światowej.
"Filozofia społeczno-ekonomiczna i polityczna ordoliberalizmu w niewielkim tylko stopniu była dotąd przedmiotem namysłu i studiów polskich badaczy. (…) Pojawienie się przeto na naszym rynku wydawniczym nowego opracowania samo w sobie godne jest dostrzeżenia i zainteresowania. (…)
Tymoteusz Juszczak nader słusznie poprzedził wykład myśli ordoliberałów szeroką prezentacją historii niemieckiego liberalizmu XIX i XX wieku, akcentując jego specyfikę na tle uniwersalnych determinant tego kierunku, jak również pryncypiów konserwatyzmu, wpływających na myślenie ordoliberalne. Rdzeń jego studium stanowi oczywiście część druga, w której wnikliwie zostały zanalizowane wszystkie aspekty społecznego kryzysu nowoczesności w ujęciu ordoliberałów (bez ukrywania przy tym pewnych „zbłądzeń” politycznych czy aporii intelektualnych samych ordoliberałów) oraz część trzecia, w której zaprezentowana została z wielką starannością ich pozytywna koncepcja państwa, społeczeństwa i gospodarki".
Z przedmowy prof. Jacka Bartyzela
Niniejsza praca przybliża czytelnikom, jak teoria ordoliberalizmu powstawała, jak w umysłach niemieckich teoretyków kształtowała się wizja, którą Ludwig Erhard potrafił umiejętnie zastosować w praktyce, co w dzisiejszych czasach zdarza się niezwykle rzadko... [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: