7 maja 1940. Izba Gmin rozpoczęła decydującą debatę. Na szali była przyszłość rządu premiera Neville'a Chamberlaina i Wielkiej Brytanii - a może nawet całego świata. Książka Lynne Olson to dramatyczna opowieść o tym, jak garstka zbuntowanych posłów z Partii Konserwatywnej doprowadziła do owej debaty. Ci - w oczach starszych polityków - "uprzykrzeni młodzi ludzie" tak zdecydowanie przeciwstawiali się defetystycznej polityce Chamberlaina, który usiłował ułagodzić europejskich tyranów, że w końcu zmusili go do dymisji.
Historycy najczęściej lekceważąco odnoszą się do "lipnej wojny" - od września 1939 roku, kiedy Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, do maja 1940 roku, czyli objęcia przez Winstona Churchilla stanowiska premiera - widząc w niej jedynie czas wyczekiwania i niezdecydowania. Ale Lynne Olson nie popełnia tego błędu. Szczegółowo i żywo opisuje narastające wzburzenie społeczeństwa. W miarę jak Anglicy uświadamiali sobie, że są bardzo źle przygotowani do konfrontacji z Hitlerem, a ich podstawowe swobody obywatelskie są poważnie zagrożone, zaczynali też dostrzegać dzielnych polityków, gotowych zaryzykować polityczne samobójstwo i stanąć na czele buntu przeciw polityce rządu Chamberlaina. Harold Macmillan, Robert Boothby, Leo Amery, Ronald Cartland, lord Robert Cranborne odważyli się rzucić wyzwanie ludziom stojącym u władzy.
Polityczny i ludzki dramat, jaki rozegrał się w parlamencie i w całym kraju, gdy Wielka Brytania stanęła niemal samotna w obliczu faszystowskiego zagrożenia, był czymś niezwykłym. Lynne Olson doskonale zdaje sobie z tego sprawę, a jej opowieść o tych wydarzeniach jest wspaniałym źródłem inspiracji. Pełne napięcia sceny walki w Izbie Gmin przeplatają się z opisami politycznych intryg i zakulisowych rozgrywek. Są tu bohaterowie i łajdacy, a także bohaterki - jak nieposkromiona lady Violet Bonham Carter, dodająca ducha młodym buntownikom. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: