Kiedy nasze wnuki będą chciały studiować okrucieństwa dwudziestego wieku, kiedy będą chciały dowiedzieć się, dlaczego kolejne rewolucje zdradzały swoje obietnice przynosząc na ich miejsce chciwość, chaos i strach, powinny wówczas czytać Ryszarda Kapuścińskiego.
Wstęp do książki:
Iran - była to dwudziesta siódma rewolucja, jaką widziałem w Trzecim swiecie. W dymie i huku zmieniali się władcy, upadały rządy, na fotelach zasiadali nowi ludzie. Ale jedno było niezmienne, niezniszczalne, boję się powiedzieć - wieczne: bezradność. Jakże mi te siedziby komitetów irańskich przypominały to, co widziałem w Boliwii i w Mozambiku, w Sudanie i w Beninie. Co robić? A ty wiesz, co robić? Ja? Nie wiem. A może ty wiesz? Ja? Poszedłbym na całość. Ale jak? Jak iść na całość? Tak, jest to problem. Wszyscy zgodzą się, że jest to problem, nad którym warto dyskutować.
"Szachinszach" ukazywały się pierwotnie na łamach tygodnika "Kultura" pod roboczym tytułem "Katharsis". Przedruki tych tekstów ukazywały się również na łamach innych gazet.
• 1979 Kultura nr 30-32 Katharsis. [Iran]
• 1979 Kultura nr 34-39, 41, 43 Katharsis. [Iran]
• 1981 Kultura nr 31-2, 34 s.10 Martwy płomień. [Iran]
• 1979 Express Poznański nr 272 s.1-2 Wrażenia z Teheranu.
• 1979 Gazeta Pomorska nr 274 s.5 Wrażenia z Teheranu.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: