We współczesnych badaniach nad depresją w ujęciu psychoanalitycznym wspólny jest pogląd, że kluczowym przeżyciem stanu depresyjnego jest utrata obiektu miłości. Depresja, obok lęku, stanowi jeden z dwu osiowych objawów nerwicy. Natomiast jednostką chorobową staje się wówczas, gdy natężenie poczucia utraty więzi z obiektem miłości jest już przez systemy obronne nie do opanowania: utrata - nie do odżałowania, a obiekt - nie do zastąpienia. Refleksje na ten temat Czytelnik odnajdzie w kolejnych rozdziałach książki.
Cierpienie depresyjne dotyka tych, w których życiu zaznaczył się bolesny wątek realnych utrat i śmierci, ale także tych, którym życie nie spełniło bajkowych obietnic. Na depresję cierpią ci, którzy odbijając się w oczach innych nie znajdują sensu swojego działania w rzeczywistości zewnętrznej.
Być może książka ta pozwoli Czytelnikowi na rozszerzenie własnych możliwości radzenia sobie z depresją za pomocą autoanalizy. Jeśli będzie to za trudne, pokaże rozwiązanie poprzez leczenie psychoanalityczne: pokonywanie tej drogi z drugim człowiekiem. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: