Na początku lat osiemdziesiątych Fabienne Verdier, niezwykle uzdolniona studentka Akademii Sztuk Pięknych w Tuluzie, zafascynowana chińską kaligrafią, postanowiła wyruszyć w podróż i u źródeł pogłębiać umiejętności. Miała dwadzieścia lat. Jej wyobrażenie o Chinach zupełnie minęło się z tym, co zastała. Rewolucja kulturalna i komunistyczne rządy oderwały ludzi od tradycji. Zniszczyły lokalne zwyczaje i złamały charaktery. Verdier zamieszkała w Syczuanie. Jako “obca” narażona była na niebezpieczeństwa, ale także sama te niebezpieczeństwa prowokowała, nie znając norm obyczajowych. Przeszkody pojawiały się na każdym kroku: została zgwałcona, żyła w biedzie i nie miała co jeść. Jednak jej determinacja w poznawaniu technik rysunku była nie do pokonania. Żyła jak mniszka, cierpliwie uczyła się języka, poszukiwała plastycznych inspiracji w dziełach wielkich mistrzów. Zapis tych dziesięciu lat pełen jest ciekawych informacji o życiu w Chinach, o tradycyjnej kaligrafii, jej mistrzach i ich filozofii. (merlin.pl) [edytuj opis]
"umieć usłyszeć i zobaczyć : dyskretną wstydliwość źdźbła trawy, szelest gałązek bambusowych, ferwor młodych pędów żonkili zwracających się ku słońcu, szkielet drzewa pochylonego przez zimowe zawieruchy, czułe spotkanie dówch pączków, los kwiatu o czarnym środku, łodygę pospolitej jeżyny poszukującą wilgoci, rozwijanie się kwiatów śliwy w drogę mleczną, uśmiech pierwiosnka, gwałtowną zmianę nastroju uschniętego drzewa"
Dodał: 2lewastrona
Dodano: 03 II 2009 (ponad 16 lat temu)
+30
"Podróżniku z dalekich stron, po co przybywasz tutaj i podążasz tak uciążliwą drogą?"
Dodał: 2lewastrona
Dodano: 03 II 2009 (ponad 16 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: