"Tam, gdzie stoją posągi świętego Jana Nepomucena, tam jest Europa Środkowa" - powiedział niedawno jeden z austriackich historyków sztuki. Popularność tego męczennika epoki średniowiecza (zginął utopiony w Wełtawie na rozkaz króla Wacława IV w roku 1393) wykracza jednak daleko poza nasz kontynent i sięga m.in. Ameryki Południowej, a nawet Japonii. Nie ma chyba drugiej takiej postaci w dziejach czeskiego Kościoła, która wywoływałaby w ciągu wieków tyle sprzecznych emocji, ale kult praskiego wikariusza, rozwinięty na niebywałą skalę zwłaszcza w czasach baroku, wciąż jest bardzo żywy i stanowi ważny składnik europejskiej tożsamości. (od Autora)
Zginął, podobnie jak ksiądz Popiełuszko, w odmętach rzeki. Zanim wrzucono go do Wełtawy, sam król Wacław IV przypalał mu boki. A działo się to 20 marca 1393 roku! "Tam, gdzie stoją posągi Jana Nepomucena, tam jest Europa Środkowa" - napisał austriacki historyk sztuki Aldemar Schiffkorn przy okazji międzynarodowej wystawy poświęconej praskiemu męczennikowi, którego figury spotykamy najczęściej przy drogach, w pobliżu rzek i na mostach, gdzie ma nas chronić przed powodzią. Któż nie zna kapłana w birecie i komży, z pięcioma gwiazdkami nad głową, nierzadko z palcem na ustach lub z krzyżem i palmą w dłoniach! Jednak sława tego świętego sięga daleko poza granice kontynentu europejskiego. Ten "patron milczenia" należy niewątpliwie do najpopularniejszych w świecie (tak, tak, jego kult dotarł nawet do Ameryki Łacińskiej, Afryki, Chin, Japonii, na Filipiny), a jednocześnie najbardziej nękanych przez historiografię średniowiecznych świętych. Mało który syn ziemi czeskiej wzbudzał w ciągu wieków tyle skrajnych emocji - od uwielbienia po nienawiść! - co święty Jan Nepomucen. (tekst z okładki). [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: