"Robiło się już ciemno. Niezbyt szybko, w dwóch kolumnach, pokonywaliśmy drogę. Nagle usłyszeliśmy strzały karabinów maszynowych. Zaraz potem na ulicy pojawili się nasi żołnierze, krzycząc: Wszyscy z powrotem, Rosjanie się przebili!" - wspomnienia Niemki z Gór Sowich opisujące wydarzenia z 8 maja 1945 roku.
"Cztery godziny przed przybyciem Aliantów dowódca obozu ustawił nas w szeregu i kazał się ukryć, jako że nadchodził ‘wróg’. Planował wysadzenie wszystkich więźniów z obozu. Gdy poinformowano nas o jego zamiarach, powiedzieliśmy mu, że jeżeli chce nas zabić, to będzie musiał nas rozstrzelać! Nie zamierzaliśmy wchodzić do tunelu, w którym chciał nas wysadzić" - wspomnienia Żyda węgierskiego, więźnia jednego z obozów w Górach Sowich.
"W pierwszych miesiącach po wojnie nie mówiło się, że to była kwatera Hitlera. Nikt z nas nie wiedział, czemu miały służyć podziemia w Górach Sowich. Na kwaterę nam to jednak nie wyglądało. Podejrzewaliśmy, że chodziło o zbrojenia. W każdym razie, Rosjanie się tym dość mocno interesowali. Kiedy w czerwcu 1945 roku pojechaliśmy tam pierwszy raz, to tuneli na Rzeczce pilnowali sowieccy wartownicy. Oni tam cały czas czegoś szukali. Wyciągali z tych tuneli różne rzeczy..." - wspomnienia pracownika polskiej “grupy operacyjnej” działającej zaraz po wojnie na terenie Gór Sowich.
Tropem tajemnic Riese to druga wspólna publikacja Bartosza Rdułtowskiego i Łukasza Kazka - autorów pasjonującej książki o Górach Sowich pt. W kręgu tajemnic Riese. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: