Kup książkę [edytuj książkę]

Dziennik

Obecnie wielu badaczy myśli Sørena Kierkegaarda (1813-1855) zgadza się z poglądem, że Papirer są niezbędnym źródłem poznania całości poglądów tego filozofa i teologa. Dziennik, bo tak nie całkiem dosłownie przekładamy duńskie Papirer, jest centralnym ogniwem, a zarazem zwornikiem dla dzieł pseudonimowych i tzw. mów budujących. Zawiera olbrzymią ilość prywatnych notatek, których za życia Kierkegaard nikomu nie pokazywał ani też nie zamierzał wydawać. Mimo to przewidywał, że ktoś je wyda w przyszłości - czego zresztą nie zakazywał. [...]
Dziennik jest kluczem do całej twórczości Kierkegaarda z kilku powodów:
1. Pisany był przez całe dorosłe życie autora, tj. od 18 roku życia (pierwsze notatki pochodzą z 1831 r.) do niemal ostatnich dni przed śmiercią (ostatnia notatka pochodzi z 25 września 1855 r., a Kierkegaard zmarł 11 listopada 1855 r.). Kierkegaard zanotował w nim wszystkie istotne wydarzenia ze swojego życia: spotkania, rozmowy, reakcje prasy na jego publikacje, swoje reakcje na opinie innych itd.
2. Podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem, nie pseudonimem, wypowiadał swoje poglądy i swój stosunek do poglądów autorów pseudonimowych. Bez uwzględnienia tej relacji, w czym pomoc Dziennika jest niezbędna, nie można prawidłowo ustalić poglądów Kierkegaarda na temat wielu kluczowych problemów. [...]
3. W Dzienniku daje się prześledzić, choć nie jest to rzeczą łatwą, duchowy i intelektualny rozwój samego Kierkegaarda, a wraz z nim ewolucję głównych idei filozoficznych i religijnych. Autor Dziennika w tym względzie nie był podobny do Kartezjusza, który swe Medytacje zredagował po latach przemyśleń. O wiele bardziej podobny był do Husserla, który każdą myśl na bieżąco zapisywał na fiszkach.
4. W Dzienniku pojawia się wiele idei, jakby w zarodku, które jednak nigdy potem nie zostały rozwinięte. Wiele innych natomiast pod postacią pierwszych szkiców dało początek takim dziełom jak: "Okruchy filozoficzne", "Bojaźń i drżenie" czy "Pojęcie lęku".

[edytuj opis]

Czytelnicy tej książki polecają

Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
[dodaj cytat]

Popularne cytaty

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego cytatu.
[dodaj temat]

Dyskusje o książce

Do tej książki nie założono jeszcze ani jednego tematu dyskusji.
[dodaj komentarz]

Komentarze czytelników

Do tej książki nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Komentarze użytkowników Facebooka

[edytuj informacje]O książce

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wydania: 2000
ISBN: 83-87703-98-2
Ocena: -
Liczba głosów: -
Oceń tę książkę:

Kto dodał książkę do bazy?

Dodał: DianaDelryn
18 VII 2010 (ponad 14 lat temu)

[edytuj tagi]Tagi

Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo:

Czytelnicy

Pokaż osoby, które tę książkę:

Przeczytały Planują przeczytać
Lubią Teraz czytają