W Okruchach filozoficznych Kierkegaard, podszywając się pod niejakiego Johannesa Climacusa (który żył tysiąc lat temu), stawia pytania:
- Czy jest możliwe oparcie szczęśliwości wiecznej na wiedzy historycznej?
- Czy dla świadomości wiecznej historyczny punkt wyjścia jest w ogóle możliwy?
- Jak taki punkt wyjścia może przejawiać inne zainteresowania poza jedynie historycznymi?
Są to więc próby znalezienia odpowiedzi o sens życia: czy należy jedynie w faktach materialnych poszukiwać sensu i szczęścia człowieka? Climacus wykazuje, że odpowiedź na każde z tych trzech pytań musi być negatywna. Życie w pewnym sensie jest afirmacją, nie dającym się ująć w sztywne ramy przeżywanych zdarzeń i przeznaczenia. Konieczna dla głębszej analizy ludzkiej egzystencji jest swego rodzaju wiedza ponadczasowa. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
"Nawet gdyby równocześnie żyjące (z Jezusem - tłum.) pokolenie nie pozostawiło w spadku niczego innego poza słowami: «Wierzyliśmy, że tego to a tego roku ten Bóg ukazał się nam w postaci poniżonego sługi, żył wśród nas i nauczał, a następnie zmarł» - to wystarczyłoby w zupełności, by wierzyć"
Dodał: DianaDelryn
Dodano: 18 VII 2010 (ponad 14 lat temu)
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: