Książka W kuchni babci i wnuczki Barbary Adamczewskiej i Beaty Mellerowej to połączenie poradnika kulinarnego oraz gawędy o tradycjach kulinarnych naszych prababek i babć. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesna polska kuchnia zrodziła się w XIX w. Czasy Sienkiewicza i Prusa, to rozkwit nie tylko wielkich powieści, ale i poradników, książek z przepisami i radami gospodarczymi. Autorki przybliżają ten złoty okres książki kulinarnej, przywołując nazwiska znanych i cenionych specjalistek od tradycyjnego, a jednocześnie nowoczesnego gotowania, między innymi Lucyny Ćwierczakiewiczowej, Bronisławy Leśniewskiej czy Wincentyny Zawadzkiej. Przytaczają anegdoty o tych królowych kuchni, dowodząc, że sukcesy kulinarne są równie wymierne i przynoszące satysfakcję, jak sukcesy na innych polach działalności. Przypominają na przykład słynną korespondencję Ćwierczakiewiczowej z redaktorem "Kuriera Warszawskiego", w której pisała między innymi: "Jeśli pan nie napiszesz, że obok Sienkiewicza jestem dziś najpoczytniejszą autorką, bo moje "365 obiadów" rozeszło się dotąd w 90 000 egzemplarzy, to pana znać nie chcę".
Z lektury książki można dowiedzieć się jaką rolę pełniły poradniki w życiu XIX-wiecznych pań domu, poznać tajemnice dawnych spiżarni, jadalni i kuchni, rytuały towarzyszące gotowaniu, obowiązujące kodeksy obyczajowe i zmiany jakie dokonały się w towarzyskim savoir-vivre. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: