Kubin, jeden z najsłynniejszych twórców symbolizmu, prekursor surrealizmu, zasłynął jako twórca rysunków i grafik pokazujących świat pełen grozy i infernalnych wizji.
Po tamtej stronie autorstwa geniusza, którego przypadek opisał w Schizofrenii Antoni Kępiński, odsłania mroczne strony umysłu malarza. Jego wyobraźnia, napiętnowana chorobą psychiczną, w diaboliczny sposób ożyła na kartach książki, tworząc świat daleki od rzeczywistego.
Bohater powieści pewnego dnia otrzymuje osobliwe zaproszenie do tajemniczej krainy, do Państwa Snu, rządzonego przez jego dawnego przyjaciela. W tym świecie nikt nigdy nie widział słońca, logika zdarzeń odbiega od racjonalnego myślenia, a mieszkańcom śnią się dziwaczne sny.
„Historia monachijskiego rysownika, który (...) udaje się do Państwa Snu, by przeżyć tam najbardziej niezwykłe doświadczenia, jest w istocie nie tyle utopią czy też antyutopią napisaną w przeczuciu grozy nadchodzącego właśnie XX stulecia, ile zapisem wewnętrznej podróży Kubina do granic poznania. Podobnie jak w swojej autobiografii autor mierzy się w tej powieści z najważniejszym ludzkim pytaniem o sens świata.
Z Posłowia Pawła Huellego [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: