Jak rozpocząć przygodę z Ruby?
Jakie możliwości daje Ruby on Rails?
Jak wykorzystać bazy danych w tym języku?
Co sprawiło, że nieufne zwykle środowisko programistów przyjęło Ruby z entuzjazmem? Jakie to unikalne możliwości posiada ów język? Odpowiedź jest prosta — jego główne atuty to przejrzysta i elastyczna składnia z wbudowanymi wyrażeniami regularnymi, automatyczne oczyszczanie pamięci oraz przeciążanie operatorów. Ponadto skupiona wokół Ruby ogromna i chętna do pomocy społeczność sprawia, że to rozwiązanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i rozwojowe. "Programowanie w Ruby. Od podstaw" to książka, która pomoże Ci zorientować się w specyfice tego języka.
Zanim rozpoczniesz przygodę z Ruby, warto dowiedzieć się, jak przygotować swoje środowisko pracy, oraz poznać podstawowe zagadnienia związane z programowaniem obiektowym. Po krótkim wstępie przejdziesz do konkretów — zapoznasz się ze składnią, podstawowymi konstrukcjami oraz metodami sterowania przepływem. Zdobędziesz także wiedzę na temat wykonywania operacji na plikach i bazach danych oraz możliwości Ruby w zastosowaniach sieciowych. Nauczysz się tworzyć strukturę projektu, przygotowywać dokumentację, wyszukiwać przydatne biblioteki. Z pewnością zainteresuje Cię rozdział poświęcony Ruby on Rails — szkieletowi aplikacyjnemu, który niewątpliwie miał swój wpływ na wzrost popularności tego języka. To wszystko pozwoli Ci na swobodne wykorzystanie możliwości języka Ruby w codziennej pracy!
Przygotowanie środowiska pracy
Podstawowe zagadnienia z dziedziny programowania obiektowego
Składnia i konstrukcje języka Ruby
Sterowanie przepływem
Tworzenie dokumentacji
Obsługa błędów, testowanie i debugowanie aplikacji
Obsługa plików
Wykorzystanie baz danych
Możliwości i zastosowanie Ruby on Rails
Wykorzystanie zasobów sieci Internet w Ruby
Obsługa sieci, gniazd i demonów
Przydatne pakiety i biblioteki w Ruby [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: