Amerykańska wolność i sprawiedliwość kontra siedemnastowieczna tyrania.
Nowy twór polityczny w środkowej Europie – Konfederacja Księstw Europejskich – powstał w ramach sojuszu Gustawa II Adolfa, króla Szwecji, z dowodzonymi przez Mike’a Stearnsa mieszkańcami Wirginii Zachodniej, którzy na skutek tajemniczego zajścia w przestrzeni kosmicznej zostali przeniesieni do siedemnastowiecznych Niemiec. Nowy system rządów wciąż jest słaby. Poza granicami Konfederacji szaleje wojna trzydziestoletnia. Wewnątrz zaś panuje kryzys finansowy i odbywają się nieustanne społeczno-polityczne tarcia między demokratycznymi ideałami Amerykanów z dwudziestego pierwszego wieku i poglądami arystokracji, która nadal dzierży władzę zarówno w Konfederacji, jak i w pozostałej części Europy.
Na domiar złego Konfederacja jest przyczyną nieprzejednanej wrogości kardynała Richelieu, faktycznego władcy Francji. Zakłada on Ligę Ostendzką, aby uderzyć w najsłabsze ogniwo Konfederacji – jej zależność od Morza Bałtyckiego, jedynego połączenia między Szwecją a resztą królestwa Gustawa Adolfa.
Niebawem wybuchnie największa wojna morska w historii Europy. Gustaw II Adolf – czy tego chce, czy nie – zmuszony jest polegać na Michaelu Stearnsie i magicznej technologii jego krnąbrnych amerykańskich poddanych.
W zawieruchę wojenną wplątane zostają również dwie amerykańskie misje dyplomatyczne: wyprawa Rebeki Stearns do Francji i Holandii, a także poselstwo, które Mike posłał do Karola I, króla Anglii, pod przewodnictwem swej siostry Rity oraz Melissy Mailey. Rebeka zostaje uwięziona w obleganym Amsterdamie; Rita i Melissa stają się więźniami londyńskiej Tower.
Kierując się zdrowym rozsądkiem, Mike bardzo chce przenieść wartości dwudziestego pierwszego wieku do targanej wojną siedemnastowiecznej Europy, lecz mimo to znajduje pocieszenie w fakcie, że Julie, która kiedyś trenowała biatlon z myślą o olimpiadzie, ciągle ma swój karabin… [edytuj opis]
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: